avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Activitate george-mocanu

Activitate george-mocanu

Asa cum reiese din legile pe care s-au prezentat aici, eu inteleg ca terenul din jurul blocurilor apartine asociatiei de locatari. Asa mi se pare si normal sa fie. Asa cum terenul din jurul casei este al proprietarului, tot la fel si terenul din jurul blocului sa fie al proprietarilor. De ce trebuie sa hotarasca consiliul local ca terenul din jurul unui bloc apartine domeniului public? Mie mi se pare normal ca spatiile din jurul blocurilor sa fie administrate de asociatia de proprietari la fel cum curtea unei case este administrata de proprietarul casei. Insa impactul amenajarii unui teren in jurul blocului fiind atat de mare fata de comunitatea locala, orice proiect de reamenajare ar trebui facut de catre o persoana avizata, cu studii in amenajari spatii verzi, un arhitect, o firma de gradinarit, etc,. si aceste proiecte sa fie aprobate de primarie. Primaria sa impuna niste reglementari si sa ofere niste exemple despre cum se poate amenaja spatiul din jurul blocului, in functie de specificul sectorului sau orasului. Astfel vom elimina situatiile in care primaria prin reprezentantii ei, de multe ori incompetenti, decid cum trebuie sa arate spatiul din jurul blocului, fara ca cei care locuiesc acolo sa aiba vreun cuvant de spus. Iti place, nu-ti place cu garduri din fier, ghivece de beton, stalpi albi din plastic, etc. ..trebuie sa accepti pentru ca asa vrea consiliul local?