avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Activitate MihaelaVeronica

Activitate MihaelaVeronica

Răspuns la discuția Au drepturi copiii vitregi?
Buna dimineata!
...in apartamentul mamei se mai aflau pe langa acte, documente ce apartineau atat tatalui nostru, cat si ale mamei noastre biologice...si care au fost insusite de actualii proprietari.
Putem cere in instanta recuperarea acelor acte, inscrisuri ale familiei noastre?
Stiti cumva daca au mai existat cazuri similare?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Au drepturi copiii vitregi?
Da! este vorba de apartamentul mamei dobandit ca urmare a vanzarii ap. dobandit in timpul mariajului cu tatal nostru.
Dar, pe langa acest apartament mai sunt si acte, contracte,si multe alte bunuri dobandite in timpul casniciei cu tatal nostru....si care urmau ca dupa decesul dansei sa le impartim.
Va rog, ma puteti indruma catre un portal juridic unde se pot gasi cazuri similare, si rezolutii ale acestora!
Va multumesc pentru timpul acordat.
Răspuns la discuția Au drepturi copiii vitregi?
Buna ziua!
Va multumesc in primul rand ca mi-ati raspuns la intrebare.
In urma cu 12 ani tatal nostru a decedat. Am dezbatut succesiunea , am vandut apartamentul (el fiind trecut la masa succesorala), ca urmare a vanzarii ap. bun comun dobandit in timpul casniciei cu mama noastra vitrega, am beneficiat fiecare de o cota de bani survenita atunci.
Dar!...in categoria bunurilor pe care ne-am inteles atunci verbal (nestiind ca ar fi trebuit sa si scriem ) ca locul de veci unde sunt inmormantati mama noastra biologica si tatal nostru, dividente pe care apoi ne-am inteles sa i le lasam ei(ceea ce am si facut), bunuri din apartamentul mamei, fotografii, apartamentul in sine, acte si alte bunuri sa ne revina noua !
Din pacate noi ne vedem astazi in postura de a ne fi pierdut acte, fotografii precum si alte bunuri ale familiei mele!
Nu nu a avut copii, mai are doar 4 nepoti care refuza sa stea de vorba cu noi, un verisor care stiind situatia noastra a pus mana pe apartament (luand-o in grija? in ultimele luni de viata) iar identitatea noastra (tot trecutul nostru) fiind impartit de catre rudele (verisorii in viata) bunuri ce au fost dobandite comun cu tatal nostru! NOI NEAVAND drept de mostenire!
in situatia data ma pot adresa instantei cu rugamintea de a deschide succesiunea?....si de a lupta ptr. apararea acestor drepturi?
Credeti ca as avea castig de cauza?
Buna seara!
La varsta de 2 ani mama noastra a decedat!....in urma ei am ramas noi 4 copii.
La 3 ani de la decesul mamei noastre biologice tatal nostru s-a recasatorit, astfel noi am dobandit o mama vitrega!
Mama noastra (caci pe ea am cunoscut-o ca mama), nu a avut copii, a fost casatorita timp de aprox. 30 de ani cu tatal nostru, ne-avand cu acesta copii. Chiar daca noi nu suntem rude de sange cu ea, o putem mostenii?...deoarece noi suntem cei care am avut grija de ea, dupa decesul tatalui nostru,...
Va rog daca se poate sa-mi raspundeti la acest mesaj!
Va multumesc mult!