avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 477 soluții astăzi
Forum Activitate ian_ian14

Activitate ian_ian14

Buna ziua,
Am fost casatorita cu un cetatean de origine pakistaneza, casatoria avand loc in Cipru, unde am locuit si am lucrat amandoi. El a plecat cu toate originalele actelor in Pakistan, dar am reusit sa obtin pronuntarea divortului in Cipru prin intermediul Legal Aid local. Problema este ca acum am doar o fotocopie a certificatului de casatorie si sentinta de divort in original ( in limba greaca) dar care nu are stampila cu mentiunea "definitiva si irevocabila". Mentionez ca : ne-am casatorit in 2oo8 in Cipru, el a plecat in 2011 - inceputul anului, februarie-, divortul s-a pronuntat de instanta locala din Cipru in 2012( a durat cam 1 an, timp in care s-a incercat contactarea fostului sot de catre avocatul ales prin Legal Aid), din 2013 am parasit Cipru si locuiesc de atunci in Romania. In urma casatoriei nu au existat copii, nici bunuri de impartit( cu exceptia unui automobil pe care l-am cumparat eu si el l-a vandut, motivandu-si actiunea prin aceea ca el a platit asigurarea: nu am insa nici o pretentie cu privire la acest aspect). Problema mea este ca nu pot transcrie in Romania casatoria si divortul. Ar trebui pentru mentiunea de pe sentinta de divort ( care in Cipru este o stampila cu costul de 1 euro) sa imputernicesc un avocat din Cipru (imputernicirea costa), sa platesc avocatul respectiv pentru a cere aplicarea acestei mentiuni pe sentinta de divort si sa mi-o retrimita in original la adresa postala din Romania. Alternativa este sa ma deplasez in Cipru si sa fac singura acest demers ( cheltuieli cu avocat ori deplasare nu ar justifica costul de 1 euro al acestei stampile). Va rog frumos m-ati putea sfatui cum sa procedez? Din 2011 de cand a plecat nu mai stiu nimic de fostul sot. Multumesc
Buna zius. Nu cunosc legislatia si as dori sa va intreb: daca sunt incadrata educatoare necalificata si imi dau demisia, mai pot cere/obtine post ulterior (urmatorul an sau la finalul studiilor- din domeniu)?
Va multumesc.