avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate alinacri

Activitate alinacri

Răspuns la discuția Desfiintare post pe perioada CCC
Buna ziua

Fiind mai multe posturi similare(20 pe tara) restructurarea( restrangearea lor la 15 pe tara) se face atunci pe criterii de evaluare, unde apar si aici cateva reguli( mama in ccc, parinte singur intretinator sau peste 60 ani sau maxim 5 ani pana la varsta de pensionare).
Si atunci va intreb: pe ce criterii au desfiintat postul meu in CCC in detrimentul celorlalti colegi nerestructurati si care nu se incadreaza in nici una din categoriile mentionate mai sus. Mai mult, postul oferi este inferior celui avut, in organigrama societatii, avand chiar si alt cod COR si alta fisa a postului.
Va multumesc pentru eventualul raspuns si va doresc un an nou cu sanatate si liniste.
Buna seara,

va rog sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu reintoarcerea in cadrul firmei dupa efectuarea a 10 luni de CCC.
Copilul meu are 10 luni si pentru a beneficia de stimulent am facut cerere de reintorcere la munca pe postul avut anterior, desi stiu ca postul meu a fost desfiintat la cateva luni dupa ce am intrat in prepost natal( o alta persoana a fost angajata pe postul meu pe perioada determinata ulterior plecarii mele, iar datorita restrangerii schemei de personal pe posturi similare a fost restructurat la cateva luni de la angajare). mai simplu: din 4 reprezentanti pe o regiune a tarii au ramas doar 2 care au preluat zonele celorlalti.
Acum mie mi s-a propus un alt post, inferior celui avut, avand tot titulatura din CIM, dar cu alte atributii si responsabilitati.
Din cate stiu, in astfel de situatii, ar fi trebuit pastrat obligatoriu postul meu, si desfiintat un altul al unui coleg, care ar fi putut fi angajat pe postul meu dar pe perioada determinata pana la revenirea mea pe post.
Postul a fost desfiintat pe punctul de lucru din orasul meu, dar aria mea de raspundere era de cateva judete, iar acum a fost preluata, cum spuneam si mai sus, de un alt coleg care are atat judetele lui cat si ale mele. Ce vreau sa spun este ca ar fi putut extinde postul meu si pe judelete din zona unui coleg in loc sa-l desfiinteze sau cel putin asa interpretez eu lucrurile ca fiind corecte.
Va rog sa-mi spuneti daca au posibilitatea, "portita" legala pentru a face acest lucru.

In asteptarea unui rapuns sau a unor intrebari lamuritoare, va multumesc!