avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Activitate Tulippa

Activitate Tulippa

"freelis" Va multumesc!
Multumesc, dar tot nu imi este clar. Eu nu doresc sa demisionez dar din nefericire exista antecedente in cadrul companiei cand mai multi angajati au fost somati sa semneze actele de delegare la o alta firma si la refuzul acestora compania i-a "detasat" la sute de kilometrii de localitatea de domiciliu ( ex. de la Timisoara la Constanta) iar cand persoana in cauza a refuzat a fost pur si simplu concediata. Impotriva acestor "manevre" doresc un "scut" legal, daca exista.
Multumesc.
T
Va salut,

Va rog sa ma edificati referitor la un subiect interesant. Compania la care activez, a angajat de curand un nou coordonator care conform aparentelor, doreste sa schimbe toata echipa din subordine.
Motivul in cazul meu este nevoia companiei de a avea angajatul locat in localitatea unde isi are sediul filiala ( locatia mea este la cca 100km, jobul presupune 80% munca de teren, munca de birou se poate efectua si on line).
Urmeaza sa primesc solicitarea de relocare sau se va cere demisia mea in cazul in care refuz acest lucru.
Intrebarea mea este daca exista cadru legal ( exceptand detasarea sau delegarea conform Codului muncii) si care ar fi modalitatea de evitare a relocarii/demisiei ( compania doreste sa evite trimiterea in somaj).
Exista posibilitatea solicitarii unor salarii compensatorii si care sunt sansele de obtinere a acestora?

Multumesc.
T