avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1760 soluții astăzi
Forum Activitate yoniro84

Activitate yoniro84

Extrasul de carte funciara care trebuie scos in momentul vanzarii nu este de ajuns pentru a vedea daca are sau nu sechestru pus?
Buna ziua!Am facut un antecontract la notar, pe data de 2 decembrie 2014 pentru un apartament. Antecontractul expira pe 2 februarie. Avansul a fost 20000 ron din 100000ron. Intre timp, pe data de 10 decembrie, vanzatorul a fost arestat preventiv pentru contrabanda de tigari. Apartamentul nu are inca sechestru pus, dar e posibil sa fie declansata deja procedura.Antecontractul l-am inregistrat abia pe 9 ianuarie la cartea funciara si am pus clauza de instituire ipoteca legala pe avansul dat lui. El vrea sa faca procura unei terte persoane sa poata semna actele de vanzare cumparare (sa mearga alt notar din orasul lui de domiciliu in arest). Daca notarul (aflat in orasul meu de domiciliu si unde am facut antecontractul) verifica toate actele si nu are inca sechestru pus si se finalizeaza vanzarea, as vrea sa stiu cat de solid este contractul de vanzare-cumparare, in cazul in care se va pune sechestru pe bunurile lui intr-un final. Daca el nu mai vrea/nu poate sa continue cu vanzarea, il pot da in judecata pentru inselatorie si pentru a-mi recupera suma?
Multumesc!
Multumesc pentru informatii
Buna ziua!Am facut un antecontract la notar, pe data de 2 decembrie 2014 pentru un apartament. Antecontractul expira pe 2 februarie. Avansul a fost 20000 ron din 100000ron. Clauza in antecontract: daca se razgandeste cumparatorul, pierde avansul, iar daca se razgandeste vanzatorul, da dublu inapoi. Intre timp, pe data de 10 decembrie, vanzatorul a fost arestat preventiv pentru contrabanda de tigari. Ce se poate face in continuare? Cum pot sa finalizez actele de vanzare cumparare sau in cazul mai putin fericit, sa imi recuperez banii? Va multumesc!