avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1638 soluții astăzi
Forum Activitate predacatalin

Activitate predacatalin

Buna ziua,
Sunt in urmatoarea situatie:
- In anul 2010 am fost implicat intr-un accident in urma caruia eu am suferit vatamari corporale si autoturismul a fost distrus complet.
- Deoarece celalalt conducator auto nu a recunoscut ca e de vina si avand in vedere vatamarea corporala, a fost deschis dosar penal.
- In martie 2014 Parchetul a dat solutie la dosar si am inceput procedura de recuperare a daunei la asiguratorul vinovatului in baza politei RCA.
- In luna iulie 2014 am cazut de acord asupra sumei si am semnat cererea de despagubire, urmand ca plata sa se faca in 10 zile cf Ordinului 14/2011 al CSA.
- Plata a fost efectuata cu o intarziere de 70 zile.
- Am notificat asiguratoru ca trebuie sa plateasca, conform Ordinului 14/2011 al CSA, o penalizare de 0.2% din suma totala pentru fiecare zi de intarziere.
- Desi au trecut 4 luni de la acea notificare nu am nici un raspuns de la asigurator si telefonic mi se spune ca dosarul este la Dep Daune, fara alte explicatii.
- Am sesizat ASF si....culmea, ei ASF-ul au primit raspuns de la asigurator ca s-a calculat o suma pt intarziere si urmeaza afi platita. Dar suma transmisa catre ASF a fost stabilita in baza Ordinului 5/2010 al CSA, act normativ ce este ABROGAT!
Intrebarile mele ar fi:
1 Cum se calculeaza corect penelizarea pt intarzierea platii?
2 Daca e cazul sa chem in judecata asiguratorul, carei instante sa ma adresez? Avand in vedere ca dosarul a fost intocmit la Suc Tg Mures iar aprobarile si platile se fac de la Bucuresti.
3 Exista si alta cale de a rezolva aceasta situatie?
Multumesc anticipat!