avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1947 soluții astăzi
Forum Activitate ovidiuh

Activitate ovidiuh

Răspuns la discuția Contor de gaz blocat
Mai stii ceva de vecinul tau ? Au ajuns cei de la gaz cu verificarile ? De curand am constatat ca si eu sunt intr-o situatie identica si nu stiu la ce sa ma astept. Merci.
Buna ziua,
Am realizat intamplator ca ma aflu in situatia de a avea montat un contor de gaz defect.
Problema este ca acest contor mi-a fost schimbat de aproape 2 ani de catre o firma trimisa de Eon intr-un moment cand nu eram acasa, motiv pt care nici pe procesul verbal de schimbare (l-am cautat prin documentele vechi) nu apare semnatura mea.
Pana acum nu mi-am dat seama deoarece plateam intotdeauna toate facturile primite in sistem estimare - regularizare, si timp de 14 ani de cand am contract de furnizare gaze am platit in acest sistem fara sa am probleme.
Si dupa momentul montarii acestui ultim contor am procedat la fel. Am platit intotdeauna estimarile facute care nu erau mici, iar la regularizare ma bucuram ca figurez cu sume in avans, fara sa banuiesc problema nici macar o secunda. Mentionez ca la aprox 5-6 luni de la montarea contorului in cauza, am platit o factura de 120 lei catre Eon Distributie, pt verificare tehnica instalatie, motiv pt care eu nu m-am uitat niciodata la index, ci doar la sigiliu din cand in cand.Contorul este exterior locuintei mele si are sigiliul intact.
Cum este mai bine pt mine sa procedez ? Sa anunt eu aceasta posibila defectiune sau sa astept urmatoarea verificare sa ma astept sa sesizeze ei ? La ce ma pot astepta de la ei ?