avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Activitate lesniczki

Activitate lesniczki

Un astfel de precontract unde se face? la notar sau se face de mana?
Buna ziua,
Doresc sa cumpar un teren, terenul inca nu este intabulat, proprietarul a inceput demersurile pentru al intabula.
Cum procedez cu actele, Sa ii dau un avans, facem in scris ca in termen de 6 sa fie rezolvat si sa il pot intabula pe mine.
Eu in viitor mai vreau sa cumpar langa o bucata de teren, o parcela...cum pot sa fac acte ca sa retina sa zic 2 ani de zile acea parcela care o vreau cumpara, daca nu o cumpar in 2 ani o poate vinde

Astept sfaturi de la dvs. Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Teren neintabulat
suprafata ar fi undeva la 1000 mp
Răspuns la discuția Teren neintabulat
Cum as putea sa aflu cat ar costa intabularea? pe proprietar. in functie de ce se calculeaza?
Răspuns la discuția Teren neintabulat
Daca il cumpar acuma, si fac acte la notar.contract de vanzare cumparare...si sa specific ca in termen de...il va intabula ar fi ok?
Sunt interesat sa cumpar un teren care este neintabulat, proprietarul are mostenire de la parintii lui (care sunt decedati) are doar acte de mana cum se facea pe vremuri, proprietarul este singur la parinti, nu are alti frati, are doar doi copii, va rog cateva sfaturi ce as putea sa fac .
Care ar fi procedurile de al intabula daca il cumpar direct pe mine, as vrea sa fie totul ok, legal.
Eu am in plan daca il cumpar sa construiesc o casuta mica.