avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters341687

Activitate ContSters341687

Un colaborator(dealer) a avut in decurs de 10 ani 5 firme , a vandut de la o fabrica producatoare de tabla colorata produse cu garantie de 20 ani. Intre timp dealer-ul si-a radiat toate firmele iar fabrica producatoare nu se cunoaste.
Cum ma pot indrepta civil sau penal importriva colaboratorului daca el si-a radiat firmele ....desi firma lui mi-a dat certificat de garantie. Exista o varianta penala faptul ca a avut 5 firme si le-a radiat pe toate (a dat garantii )? multumesc
Buna ziua,
in ce conditii se poate controla o firma radiata ?
mai pot fi acuzati adrministratorii de evaziune dupa radiere?
Buna ziua, am nevoie de o persoana care cunoaste legislatia in domeniul comercial ptr redactare contracte de comodat, inchiriere ...etc...multumesc
Răspuns la discuția Inchiriere spatiu comodat
multumesc ptr raspuns , dar in cazul unui control de fond pe societate sau persoana fizica ....pot fi acuzat de sustragere a impozitelor sau "alte variante ANAF" ?
Am un spatiu pe persoana fizica , am facut un comodat pentru firma pe care o administrez unde isi desfasoara activitatea de comert. Firma a gasit un potential chirias care ofera o suma lunara ptr inchirierea unei parti din spatiu cedat prin contract de comodat. Este legal contractul de inchiriere intre firma la care sunt administrator si firma chiriasa pe baza contractului de comodat? multumesc !!
BUNA ZIUA, DACA AI O DATORIE PE PERSOANA FIZICA , FINANTELE SE POT BAGA PE FIRMA PE CARE O ADMINISTREZ SI IN CARE SUNT ASOCIAT CU SOTIA ? MULTUMESC
Răspuns la discuția Divortez sau nu divortez?
Odata facute actele de partaj nu se poate baga nimeni atata timp cat nu exista creditor? Peste 2-3 ani nici finantele nu poate ataca acel act? ..MULTUMESC
Buna ziua , am un teren din 2007 propietate personala . Primaria a asfaltat strada, a tras canalizarea ....dar nu m-a intrebat nimic. Vecinii au dat accept notarial ptr suprafetele de care a avut nevoie primaria , dar eu nu am fost intrebat. 400 mp au fost afectati din 1400 , pot sa cer daune ? Exista lege ptr interese nationale? multumesc
Răspuns la discuția Divortez sau nu divortez?
multumesc
Doresc sa transfer propietatile pe numele sotiei , poate peste o perioada de timp intru fara sa vreau in probleme legate de administrarea societatii(amenzi...etc).
Cum este mai bine sa fac transferul ? Daca divortez nu mai este ruda de gradul 1 este important aceasta? In momentul acesta nu am nici-un creditor