avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1873 soluții astăzi
Forum Activitate ClaudiaAm

Activitate ClaudiaAm

Am hotarat sa ma intorc in Romania si sa obtin prin instanta custodia exclusiva. Multumesc pentru indrumari.
Buna ziua. Am fost casatorita legal 7 ani(de 14 ani suntem impreuna) pana in Decembrie 2014 cand am divortat de comun acord la notariat. Avem doi copii minori , 8 si 6 ani, care mi-au fost incredintati mie ca mama iar custodia o avem comuna. Relatia noastra a inceput sa se strice in urma cu 3 ani cand el a ales jocurile de noroc, viata de noapte si de golan ca stil de viata. Astazi este falimentar si dator vindut la camatari , in curind apartamentul in care am declarat domiciliul copiilor va fi executat silit de banca la care are credit. Mentionez ca eu si copii am primit de la el exact stictul necesar adica mancare . Familia mea s-a ocupat de celelalte necesitati. Am reusit sa -l conving sa divortam pentru ca eu si copiii sa plecam in America unde eu am doua surori care au cetatenie si ma pot ajuta sa ne stabilim aici pentru un viitor Mai bun. Acum cand va scriu sunt in America unde am venit inainte de sarbatori iar procura notariala pe care el mi-a dat-o pentru copiii expira pe 20 ianuarie 2015. Sunt intro situatie in care nu stiu ce sa fac pentru ca el nu mai vrea sa ma lase . Daca raman fara acordul lui ce mi se poate intampla mie si copiilor din punct de vedere al legilor romanesti? Aici pot inscrie copii la scoala , pot procesa actele noaste ptr green card fara acordul lui intrun program de reintregire a familiei. Multumesc anticipat si astept un raspuns urgent.