avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 917 soluții astăzi
Forum Activitate crististarz

Activitate crististarz

Răspuns la discuția Intrebare accident auto
Multumesc, dar nu am stiut.
Răspuns la discuția Intrebare accident auto
Daca un coleg de forum avocat considera ca am sanse de castig la proces il rog sa imi lase date de contact pentru a face contestatia. Mai pot face pana pe data de 6.04.2015. Contra cost bineinteles.
Răspuns la discuția Intrebare accident auto
As fi preferat amiabila numai ca domnul nu a stat la discutii si sa dus direct la politie. Acum ma sunat sa ma duc luni la reconstatarea de la asigurare ca sa vada intradevar pagubele si cei de acolo. El a declarat ca am bara fata sparta,grila rupta, farul si capota. Ideea este ca la mine nu este decat unpic zgariata care abea se vede si putin crapata vopseaua. Dansul a declarat ca are si bara si aripa pe spate indoite/zgariate. Masina mea fiind joasa si atinsa doar sub far e logic ca nu ar fi putut indoii si aripa nu? Ma gandesc ca as avea sanse de castig daca la reconstatare reiese ca daca mergea drept nu l-as fi lovit si pentru marturie mincinoasa?
Buna ziua, am si eu o intrebare in legatura cu un accident rutier fara victime care sa finalizat in ami fi retinut permisul. Mai exact ieseam de pe o strada cu cedeaza trecerea unde erau parcate masini pe colt si a trebuit sa ies unpic mai in fata sa ma asigur, doar ca in acel moment un alt sofer a tras dreapta de volan pentru a oprii pe coltul strazi de pe care ieseam pentru a lasa 2 colege..( mentionez ca str de pe care ieseam este cu sens unic si nu ar fi avut voie tinand cont ca era si la 10metri de intersectie) si l-am atins in bara spate pe partea dreapta iar eu bara zgariata putin pe stanga sub far. Soferul cand a coborat ma intrebat daca am asigurare valabila ca el se duce la politie direct. Cand i-am zis de amiabila a refuzat din start si a zis ca in 1ora ajunge la politie accidente usoare. Cand vorbeam cu el mi-a recunoscut ca a tras dreapta sa opreasca acolo si fara semnal pentru asi semnaliza intentia doar ca la politie el nu a mai declarat asta ci doar ca mergea in fata. Ceea ce domni de la politie m-au lasat fara permis pt neacordare se prioritate. Le-am explicat ce sa intamat doar ca nu au stat sa asculte tot si pur si simplu au zis caz terminat. Fiind nedumerit si ofticat de ceea ce sa intamat am stat sa calculez schita accidentului si reiese ca masina mea nu ar fi suferit doar zgarieturi mici si o mica crapatura de 1cm sub fara stanga decat daca celalt ar fi tras dreapta de volan pentru a opri. In pozitia care a declarat ca a mers inainte eu practic ar fi trebuit sa il ating cu toata bara ( adica sa il sterg semnificativ). Masina mea este un mercedes si "botul" este unpic ascutit deci 100% cel putin nr de inmatriculare ar fi trebuit sa il atinga ceea ce nu sa intamplat.
Ceea ce va cer dumneavoastra este daca as avea posibilitatea de a contesta procesul verbal si normal de a castiga. Mi se pare nejusta decizia politiei si daca nu ar fi fost masini pe coltul strazi iar celalalt sofer nu ar fi vrut sa opreasca unde nu avea voie nu s-ar fi intamplat.
Multumeac pentru raspunsuri anticipat
Răspuns la discuția Fisa postului
Multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția Fisa postului
Nu mi se platesc ore suplimentare. Pana acum ceva vreme aveam sa zic maxim 2saptamani in decursul anului in care puteam sa imi iau liber din orele lucrate suplimentar. Doar ca eu orele acelea le faceam in cursul a 2-3saptamani deorece se sta peste program. Cam la 2zile lucrate fac orele pentru 1 zi "libera"
Discuție Fisa postului
Buna Ziua tuturor, am si eu cateva intrebari celor care pot sa ma ajute. La locul meu de munca sunt angajat cu contract de munca la postul de Sofer si drepturi de autor pentru operator imagine (cameraman). Dupa cateva discutii cu cei din conducere au zis ca imi modifica fisa postului ( ceea ce stiu ca este legal sa o faca) si mi-au trecut la atributii urmatoarele:
- sa ma prezint la locul de munca stabilit de superiorii ierarhici, odihnit si Fara probleme de sanatate. In contract eu am program de luni-vineri ora 9-18, doar ca ei ma cheama in fiecare zi de la ora 8 pana seara in jur de 20-21.
- sa nu conduc in stare de oboseala. (avand in vedere programul de minim 12ore cam greu)
- avand in vedere ca firma organizeaza si eveniment ma obliga sa fac logistica/montaj tehnic audio-video (deoarece am cunostinte in domeniu)
-indeplineste si respecta toate sarcinile atribuite de superiorii ierarhici ( aici ar trebuii doar ceea ce sunt incadrat sa fac nu?)
-programul de lucru incadrat de la 9-18 de luni-vineri dar modificabil Regulamentului de ordine interioara ( adica daca vor ei imi pot modifica programul stabilit in contract? ).
Ceea ce am scris mai sus sunt adaugate in plus fata de fisa postului anterioara. Daca poate sa imi spuna cineva daca este legal ceea ce fac ei sice as putea face ca sa nu am probleme. Si daca refuz sa semnez noua fisa a postului ma pot da afara legal?
Va multumesc!