avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Activitate radusf2009

Activitate radusf2009

Copilul a implinit 18 ani in decembrie dar continua studiile (in Germania). A introdus o actiune in instanta si termenul este pentru martie. Pentru lunile ianuarie, si februarie trebuie sa platesc dupa vechea sentinta, sau trebuie sa astept sentinta din martie? Multumesc.
Da. Eu am luat legatura cu (de acum) fostul tata vitreg al copilului, care este un om cu capul pe umeri si care mai discuta cu copilul si pe cat posibil (pt ca trebuie sa se fereasca de "scorpie") va incerca sa-l convinga sa imi scrie in spaniola (face la scoala). Singura problema este ca mama lui controleaza absolut tot si ii va fi greu copilului sa ia legatura cu mine fara stirea ei. In alta ordine de idei, fosta mea soacra si bunica a copilului, care de asemenea se judeca pt. locuinta cu propria fiica, m-a rugat sa fac ceva in sensul asta, ca sa poata vorbi si ea cu copilul atunci cand eventual ma va vizita si sa il duc si pe la ea sa-l vada. De mine e destul de usor, ca ma descurc eu cumva cu vorbitul. Dar o batrana nu prea poate.Ea mi-a spus de emisiunea respectiva si de aceea am incercat sa alu ceva mai concret. Ea nu a putut sa-mi explice exact despre ce era vorba.
S-a folosit de varsta frageda a copilului si prin diferite amenintari, santaje si porcarii de felul asta, l-a determinat sa uite total limba. Totodata, a incercat sa-l faca sa uite si de mine, la fel prin amenintari, dar asta nu a reusit in totalitate. Eu incerc sa repar cat pot din toate astea si sa incerc sa tin o legatura cat de mica cu copilul, dar problema este ca ea incearca sa ma impiedice. E greu, dar sper ca nu si imposibil.
Cadourile i le-am dat personal in scurtele vizite ale lui impreuna cu mama, care era pe post de translator. Iar pensia alimentara o platesc depunand banii pe un card. Nu am putut sa-i trimit cadouri in Germania, ea refuzand sa-mi lase orice adresa. De asemenea m-a santajat emotional spunandu-mi ca ii fac rau copilului, care nu vrea sa auda de Romania, etc,etc. Acum am aflat mai multe, deoarece am luat legatura cu sotul ei (de care va divorta luna asta si pe care l-a luat doar din interes) si care imi mai spune cate ceva despre copil, iar in ultimul mail a trimis si doua poze mai recente cu copilul. Omul mi-a spus ca ea l-a invatat tot felul de prostii despre mine si tara, si de aceea copilul evita sa ma caute. De asemenea, ea controleaza absolut orice: telefon, e-mail, Facebook (unde mi l-a blocat cand a vazut ca pot sa-i scriu in germana)
PS. Tipa e lipsita de orice urma de caracter. Se judeca si cu mama ei (care a adoptat-o de la casa de copii) pe care vrea s-o arunce in strada si sa-i vanda garsoniera. Din acest motiv, toate rudele ei ma roaga sa incerc cumva s-o pun la punct si imi ofera acum tot felul de informatii.
L-am vazut foarte rar. L-a speriat prin anumite amenintari (cum ca Romania e o tara periculoasa, iar eu sunt un "paria" si daca nu o asculta, il trimite in Romania unde nu o sa aiba nimic) si l-a invatat sa nu vrea sa ma vada mai mult decat sa ia banii si cadourile de la mine si apoi sa vrea sa plece.
Am inceput un proces in Germania, pentru Restabilirea autoritatii parintesti. Pana acum a refuzat sa-mi dea o adresa, un nr. de telefon, etc. astfel ca nu am putut sa iau legatura cu el.A stat la adapostul strainatatii si a facut tot posibilul sa ma indeparteze de copil. Iar autoritatile romane spun ca nu e de competenta lor sa faca ceva, copilul avand domiciliul in strainatate.Mai incerc si o Plangere Penala pentru ca sentinta de divort a ramas definitiva si irevocabila(deci are putere de lege) si ea nu a cerut niciodata vreo schimbare, asa ca imi e incalcat dreptul la vizita.
Buna ziua. Problema mea, este urmatoarea: fosta sotie s-a mutat (fara acordul meu) in Germania.A refuzat sa il lase pe copil sa tina legatura cu mine si l-a determinat sa uite limba romana (avea 4 ani, la plecare, iar acum are 14).Intrebarea mea este:exista vreo lege care o obliga sa permita copilului sa vorbeasca limba materna? Cineva mi-a spus ca a vazut o emisiune cu un caz asemanator si a spus ca e impotriva legii sa obligi copilul sa nu vorbeasca limba materna. Va multumesc.