avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Activitate MoniF02

Activitate MoniF02

Managerul spitalului vrea sa ne plateasca doar 15% sambetele si duminicile, sa renuntam la tichetele de vacanta deoarece nu s-a efectuat corespunzator un buget al spitalului. Ii legal ceea ce vrea sa faca? Personalul din spital nu ii de acord, dar conducerea ne-a informat ca de luna viitoare, vom avea bani mai putini pe card. Chiar poate sa faca asa ceva, fara nici macar o semnatura sau acord de al nostru?
Buna. De anul trecut din 1 mai sunt angajata ca asistent medical pfa la un spital. In 1 ianuarie am intrat in concediul prenatal, iar in februarie, se scot posturi definitive ca asistent medical. Se poate face angajarea in aceasta perioada de concediu lauzie si sa intru apoi in concediul de ingrijire al copilului sau trebuie neaparat sa ma intorc la locul de munca daca o sa obtin postul definitiv?Precizez ca examenul pentru post va fi in luna februarie iar cam pe la jumatatea lunii martie ar trebui sa intru in concediul de ingrijire al copilului....pana atunci o sa fiu in concediu prenatal si de lauzie. Este o ocazie pe care nu as dori sa o ratez( sa ma angajez pe un post definitiv), dar ma gandesc si la faptul ca ar fi foarte dificil sa imi reincep activitatea ca asistent medical la o luna, o luna jumate de cand am nascut. Multumesc mult