avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Activitate elydda

Activitate elydda

Răspuns la discuția Contabilitate PFA
Da, aveti dreptate, nu sunt multe chitante fara facturi. Cateva de la Registrul Comertului am si cam atat. Totusi, luminati-ma va rog frumos, cu declaratia asta 392, nu am depus-o niciodata . Eu sunt pfa neplatitor de tva. In declaratie trebuie completat asa :
- III. Cifra afaceri completez cu valoarea totala din jurnalul de vanzari, total facturi emise in 2014, pt ca sunt neplatitor de tva ( TVA nu se include in CA). E ok ?
- IV. livrari de bunuri si pretari de servicii am catre persoane inreg in scop de tva si neinreg in scop de tva. Cum stiu care clienti sunt inregistrati in scop de tva si care nu ? Am clienti pfa-uri, srl-uri, sa-uri etc. Dupa RO din fata CUI-ului sau cum, trebuie sa-i intreb pe fiecare .
Si tot aici, in cazul meu, suma dintre cele 2 casute livrari/prestari catre pers inreg /neinreg in scop de tva, ar trebui sa fie egala cu CA, nu ?

- V. Achizitii de la persoane inreg in scop de tva si neinreg in scop de tva. La fel cum stiu care furnizori sunt inregistrati si care nu sunt inregistrati. Toate facturile si bonurile sau chitantele care le-am inregistrat in program , le-am introdus cu valoare totala (baza+tva) . In JC am achizitii fara tva de la cap la coada. Spre exemplu am 5 facturi de la un pfa neinreg in scop de tva, 10 facturi de la vodafone, inreg in scop de tva, 100 de bonulete fiscale de la diversi furnizori. Cum stiu exact la acesti furnizori care sunt inreg in scop de tva si care nu ?

Multumesc anticipat pt ajutor!
O zi buna !
Răspuns la discuția Contabilitate PFA
Multumesc frumos pt ajutor. Dar bonurile de combustibil trebuie sa apara in decl.392 B, pentru anul 2014? Sau celelalte bonuri diverse sau chitante fara factura : papetarie. vulcanizare, protocol, reg comeertului, etc., trebuie sa apara in decl 392 ?
Răspuns la discuția Contabilitate PFA
SI mai am o intrebare. Cum este corect sa inregistrez bonul de combustibil in program - saga (am autoturism personal si deduc 50% cf ctr comodat) ? Sunt pfa neplatitor de tva in sistem real. Il bag prin intrari ca o factura si apoi plata de factura in RJIP sau le inregistrez prin decont direct in RJIP , ca o plata simpla ? Multumesc!
Răspuns la discuția Contabilitate PFA
Nu sunt familiarizata prea bine cu aceasta forma de organizare, dar incerc s-o inteleg si s-o tin corect, daca se poate. Trebuie sa inregistrez si factura acesta cumva, nu ? Nu trebuie sa apara in 392B ? PLata o fac in baza unui document justificativ si va intrebam, in ce luna considerati ca trebuie inregistrata? Multumesc frumos
Răspuns la discuția Contabilitate PFA
Multumesc! Si factura fiscala din luna ianuarie in ce luna o inregistrez ?
Buna ziua,

Am un PFA in sistem real si in luna decembrie 2014 am efectuat o plata cu cardul bancar , in vederea achizitionarii unui telefon. PLata a aparut pe extras in luna decembrie, insa factura fiscala a ajuns, impreuna cu telefonul, in luna ianuarie 2015. Am sunat la furnizor si nu-mi pot emite documente pe luna decembrie. Cum pot inregistra telefonul pe cheltuiala in luna decembrie ?
Multumesc anticipat,
Elena S.