avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1725 soluții astăzi
Forum Activitate adriana221

Activitate adriana221

Buna ziua,

Sunt casatorita de 4 ani cu un cetatean olandez, casatoria a vut loc in Olanda, eu intre timp m-am mutat din nou in Romania si as vrea sa divortez aici. Avem si un copil de 3 ani impreuna. Intrebarea mea este urmatoarea: divortul se va judeca dupa legea din Romnia sau dupa cea din Olanda, avand in vedere ca acolo ne-am casatorit?

Va multumesc.
Ok, multumim, asta o sa facem pentru ca un avocat stie cel mai bine cum sa procedeze in continuare.
Buna ziua si multumesc pentru raspuns. Imobilul este o casa cu doua etaje in care locuiesc 5 familii, nu exista asociatie de proprietari. Trei familii sunt de acord cu transformarea spatiului de locuit in spatiu comercial, iar 2 familii, printre care si noi, nu. Metionez ca noi suntem singurii pe care ne afecteaza, fiind chiar deasupra spatiului in cauza. Eu stiu ca exista un articol in legea 370/2007 care spune ca nu se poate transforma spatiul decat cu acordul vecinilor direct afectati ....Noi i-am spus vecinului ca nu suntem de acord si nu stim cum sa procedam in continuare, pentru ca el a inchiriat deja spatiul unui italian care vrea sa faca un restaurant acolo si au inceput lucrarile de renovare deja.
Buna ziua,

Am si eu nevoie de un sfat. Sunt proprietara unui apartament dintr-un imobil aflat in centrul istoric al orasului Brasov. La parter, chiar sub apartamentul meu exista un spatiu care figureaza ca spatiu de locuit,pe care proprietarii, vecinii nostri, vor sa il transforme in spatiu comercial si apoi in restaurant.Initial au spus ca au nevoie de acordul nostru in acest sens, dar pe urma au mentionat ca au gasit un avocet care va face in asa fel sa transforme spatiul de locuit in spatiu comercial fara acordul vecinilor. Intrebarea mea este urmatoarea: Se poate face asa ceva din punct de vedere legal? Ei vor sa faca acolo un restaurant chiar sub apartamentul nostru si noi nu suntem de acord. Ce putem face? Sa ii dam in judecata?Va multumesc anticipat pentru raspuns.