avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1159 soluții astăzi
Forum Activitate lucian-grigorescu

Activitate lucian-grigorescu

Ma puteti ajuta cu un raspuns? Exista legislatie care reglementeaza DACA SI CUM se accepta in fiscalitatea romaneasca facturile emise de agentii online de turism? (hotels.com, BOOKING.COM , etc) Unde pot gasi sau ce reglemeneteaza ca acea factura emisa de firma hotels.com sa fie considerata document justificativ? (nici daca am completat cu extras de cont nu se considera document justificativ si nu mi se accepta la decont?, nici daca scriu pe ea "Conform cu originalul si semnez?") Desi pe pagina 2 a facurii scrii ca "existenta acestei facturi constitue dovada platii ", este mentionata suma in EUR, numele meu, adresa, si cardul folosit pentru plata. IN plus, fiind printata de pe site-ul lor are pe pagina denumirea "hotels.com" dar are si linkul intreg la header si footer.(de identificare online)

Am facut o rezervare online la un hotel in Germania, dar nu mi se accepta la decontare factura emisa/printata de pe internet(de pe site-ul lor). Ei nu emit facturi conform cod fiscal ROMANAESC!

Ce trebuie facut?

Multumesc
Discuție Deconturi
Pentru a putea fi decontate serviciile (telefonie, internet, utilitati, etc), este obligatoriu ca facturile sa fie traduse in limba romana? (pentru cei trimisi de satul roman in strainatate, si care primesc facturi in limba locala).
Unde este regrementat acest aspect?
Multumesc