avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Activitate muncitoru

Activitate muncitoru

Răspuns la discuția Plata contributiilor
Scuze,poate sunt confuz!!
Plata contributiilor este obligatia angajatorului prevazuta de art.40 lit. f)
Daca a platit drepturile salariale restante in dec 2014 si nu a platit contributiile aferente lor,pana cand pot actiona ?
Pana in dec 2017 ?

conf:"Art. 268 C.mun.

(2) În toate situaţiile, altele decât cele prevăzute la alin. (1), termenul este de 3 ani de la data naşterii dreptului. "
Răspuns la discuția Plata contributiilor
Sunt inca in termenul de 6 luni de la litera e).
Ultima plata a fost facuta in dec 2014.De aici curge termenul?
Răspuns la discuția Plata contributiilor
Am dreptul sa initiez doar un litigiu?
Nu pot sa initiez un nou litigiu cu alta cerere diferita de cea din primul litigiu?
Am lucrat la un angajator care in cim a trecut un salariu mai mic decat cel platit in mana,ca sa nu plateasca impozite la stat.Dupa un timp a intrdus o noua grila de salarizare:salariu fix(mai mic cu 40%fata de cel initial) + bonificatii vanzari,totul platit in mana.Dupa incetarea contractului mai avea de plata o suma de bani reprezentand bonificatii vanzari(aveam inscrisuri semnate cu aceste sume).O parte din suma a platit-o esalonat conform unei intelegeri amiabile.Restul a platit-o prin executare silita ,dupa de am castigat procesul.Pot sa cer in instanta sa-mi plateasa si contributiile si impozitele aflate in sarcina sa si cele datorate de salariat pentru veniturile reale?