avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1756 soluții astăzi
Forum Activitate alex_lex

Activitate alex_lex

Răspuns la discuția Calcul concediu prenatal
Da, multumesc foarte mult, m-am lamurit unde a fost greseala. Initial am calculat zilele lucratoare de pe 7 iunie pe 7 dec., asa ca mi-au iesit doar 16 zile pe iunie. Cand am refacut calculul, am exclus zilele din decembrie, dar am uitat sa le adaug pe cele din iunie, de aceea nu a iesit cum trebuie. Multumesc inca o data pentru rabdare si ajutor!
Răspuns la discuția Calcul concediu prenatal
Va multumesc mult pentru raspunsul prompt si foarte detaliat. Am urmat etapele de calcul intocmai, insa sumele care reies pentru decembrie si ianuarie ies cu aprox. 50, respectiv aprox. 80 lei mai mari decat a primit sotia. Nu e vorba neaparat de acesti bani care ies pe minus, ci mai mult de dorinta de a afla unde este eroarea de calcul. In intervalul iunie-noiembrie sunt 124 zile lucratoare (fara sarbatori legale). Pe decembrie au fost 3 zile lucratoare platite normal (2,3,4 dec.) si 18 zile lucratoare de prenatal (am scazut ziua de vineri, 25 dec.). Pe ianuarie ies 20 de zile lucratoare de prenatal (fara vineri, 1 ianuarie). Sotia a primit pe iauarie, de ex, 2035 lei. Conform bazei de calcul, mie imi ies aprox. 2122 lei... Unde este greseala?
Buna ziua!

As dori sa ma ajute cineva cu calculul pentru concediul de maternitate (cel de 126 zile). Deocamdata sotia mea este in concediul prenatal, concediu inceput pe 7 decembrie 2015. Salariul lunar brut este de 2700 lei, fara alte prime/mariri in ultimul an. Salariul net este 1900 lei. V-as ruga sa-mi spuneti cat ar fi trebuit sa primeasca in decembrie, respectiv ianuarie, avand in vedere datele de mai sus.
Va multumesc anticipat!
Buna ziua! Intrebarile mele ar fi urmatoarele:
1) - Daca angajatorul este strain, se poate sa fiu angajat in tara de catre acesta cu un contract pe drepturi de autor? Ar fi mai simplu daca as incheia un contract individual de munca? Este posibil acest lucru daca job-ul meu presupune creatie?
2) - Contractul pe drepturi de autor poate fi pe salariul intreg (as dori sa stiu cum este legal la noi)?
3) - Contributiile la stat se pot plati doar de catre angajat sau exista anumite obligatii de plata care revin DOAR angajatorului? Daca exista, acesta fiind din afara tarii poate face aceste plati?Angajatorul mi-a zis sa-i transmit brutul dorit, astfel incat, dupa plata tuturor contributiilor sa-mi ramana in mana netul negociat. Se poate face acest lucru, adica sa platesc doar eu contributiile?
Mentionez ca nu doresc sa ma angajez pe PFA.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Legea 10/2001
In primul rand, va multumesc pentru raspuns. In al doilea rand, as dori sa stiu cam ce onorarii se practica, nu de alta, dar trebuie sa-mi fac o idee de cheltuielile ce vor urma.
Răspuns la discuția Legea 10/2001
Intrucat nimeni nu mi-a sarit in ajutor cu vreun sfat, incerc din nou. :)

Ca sa simplific:

1.- am nevoie de procura pentru a ma ocupa eu de eliberarea documenteleor? Daca da, ce fel de procura (de la notar sau prin judecatorie)?
2.- daca matusa detine cumva acte in original, din cele necesare, eu mai pot solicita eliberarea unor duplicate?
3.- care sunt institutiile de unde pot elibera certificatul de mostenitor, actul de proprietate, contractul de vanzare-cumparare?
4.- cum procedez cu declaratiile pe proprie raspundere? Exista tip, adica cu un text anume pentru situatia data sau le scriu dupa bunul plac si le depun alaturi de restul actelor la registratura?
5.- S-ar rezolva mai repede lucrurile cu un avocat?


Discuție Legea 10/2001
Buna ziua!

Tatal meu este mostenitor, impreuna cu sora sa (50%-50%), al unui teren preluat abuziv in timpul regimului comunist (iar casa situata pe acel teren a fost demolata). In octombrie 2014 a primit o scrisoare din partea Directiei Juridice a Primariei, in care i se solicita depunerea mai multor acte necesare solutionarii cazului (nu a existat vreun proces pana acum). Problema este ca tatal meu a suferit acum cativa ani un atac vascular cerebral in urma caruia a ramas paralizat pe partea dreapta, se misca foarte greu, in consecinta paraseste foarte rar locuinta si, cel mai important, nu se mai poate exprima. Intrebarea mea este: cum as putea eu, in calitate de fiu, sa scot toate acele acte de la primarie, ICRAL, etc.? Mentionez ca nu mai tinem legatura de ani de zile cu matusa (sora lui) si nici nu se doreste a se lua legatura cu ea, iar actele in original nu exista in casa (exista doar copiile). Problema mea este de o mai mare amploare, intrucat inca nu stiu cu ce ar trebui sa incep si de unde exact se pot scoate actele respective, iar, in primul rand... am nevoie de o procura pentru asta? Daca da, ce fel de procura? Chestia e ca sunt si foarte presat de timp. Din primul termen a mai ramas mai putin de o luna si as dori sa fac o prelungire de 60 de zile. Credeti ca exista vreo sansa sa ma incadrez in acest timp? Am inteles ca dureaza eliberarea actelor.
Va multumesc anticipat.