avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 795 soluții astăzi
Forum Activitate ioanna28

Activitate ioanna28

Procesul ar trebui sa aiba loc pe 6 iunie. Si avocatul mi-a spus ca trebuie sa merg la un notar ca sa pot face procura sau imputernicirea. Ideea e ca nu inteleg, eu oricum nu ma pot prezenta la proces luna viitoare dar in acest caz ma poate reprezenta, dar daca vreau sa intrerup procesul imi trebuie procura.

Am pus aceasta intrebare pe acest forum pentru ca nu mai am incredere in acest avocat.I-a trimis tatalui fetitei mele niste pagini pline de minciuni, iar cand am intrebat de ce a scris lucruri pe care eu nu le-am zis si sunt destul de grave a zis ca nu stie despre ce este vorba, in schimb pe pagini aparea semnatura avocatului. Cum e posibil asa ceva?

Buna ziua. Anul trecut am apelat la un avocat ca sa pot obtine custodia fetitei mele, iar acum sunt plecata in Germania si as vrea sa anulez procesul. Avocatul meu are nevoie de o imputernicire de la mine ca sa poata sa anuleze procesul? Multumesc!
Si in legatura cu salarul? Voi putea sa primesc ceva banuti pe aceasta perioada de "vacanta" nedorita? Multumesc
Asta stiu ca ar trebui sa am un exemplar, desi am intrebat deja de contract nu am primit un raspuns concret, doar ca il voi primi. Iar la birou nu am ce sa fac pentru ca mi-au zis sa stau acasa iar cand va veni proiectul ma vor anunta ca sa vin la birou. Nu stiu daca acest aspect conteaza dar uneori cand nu pot ajunge la birou lucrez de acasa. E un fel de remote acest job, dar totul e monitorizat, se vede la fiecare secunda cand esti inregistrat pe platforma.
Contractul semnat nu e contract de colaborare, e pe perioada nedeterminata, inca nu am primit contractul, iar de cand am semnat contractul nu imi mai aduc aminte fiecare detaliu.
Asta nu stiu cum figurez, am intrebat pe cei de la firma daca sunt platita dar inca nu am primit nici un raspuns. Stiu doar ca intreb zilnic daca a venit proiectul si primesc de fiecare data acelasi raspuns, "inca nu a venit, nu stim nimic, inca asteptam."
Buna ziua! As avea o intrebare. Lucrez pentru o firma, m-am angajat cu contract de munca in data de 12.12.2014, am lucrat la un proiect pana acum 2 saptamani jumatate , de 2 saptamani jumatate stau acasa si astept un alt proiect dar care nu mai vine. Vreau sa lucrez dar nu am ce. Intrebarea mea este: la ziua de salar pot sa primesc salarul intreg sau primesc numai ce am lucrat pe luna ianuarie? Stiu ca in alte tari ca Germania daca angajatorul iti spune ca nu are nimic de munca si te trimite acasa pentru 3 saptamani, la ziua salarului iti da salarul intreg pentru ca nu ai luat concediu din cauza ca ai vrut tu. Cine ma poate ajuta? Va multmesc!