avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Activitate ovrot

Activitate ovrot

Răspuns la discuția Iesirea din indiviziune
Va multumesc.A ramas sa-i conving pe toti sa iasa din indiviziune caci pentru granituire nu am cum deoarece asa a dobandit locul cu hotarele si socri mei in anul 1968.
Buna ziua.Am o problema cu scoaterea din indiviziune.Sotiea mea a mostenit o casa si teren de la parinti.Acestea i-au facut act de vanzare cumparare in anul 2000.Dupa 10 ani am aflat ca suntem in indiviziune si ca pe o suprafata 16000 de mp.suntem 23 de prorietari.S-a deschis proces de scoatere din indiviziune din care 5 vrem sa iesim din aceasta indiviziune iear restul au hotarat sa ramana dar sunt deacord cu iesirea noastra.A fost trimis de catre instanta expert la fata locului unde s-au facut masuratori la fiecare.In urma masuratorilor facute s-a constatat ca toti avem teren mai putin decat in acte chiar si cu 700 de mp de exemplu la noi.Am fost de-acord toti cu masuratorile facute deoarece asa sunt hotarele si nu am folosit locul altfel.Numai ca au trecut 5 ani si nu s-a finalizat nimic.MOTIVUL - la cine s-au cui ramane terenul care a ramas in minus de la fiecare ,cum ar fi ,la mine 700 m ,la vecinu 600 m,la celalalt vecin,680 mp ,cu toate ca noi suntem deacord chiar daca suntem in minus cu suprafata terenurilor fata de actele care le avem.Va multumesc si va rog sa ne ajutati cum putem finaliza aceasta iesire din indiviziune mai repede.