avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1012 soluții astăzi
Forum Activitate andreica1

Activitate andreica1

Multumesc pentru precizari.

Incerc sa ma lamuresc:

Am inteles ca se poate recupera datoria asociatiei de la toti membrii acesteia (metoda tertului poprit), indiferent daca sunt buni sau rau platnici. SI apoi treaba lor sa se judece cu rai platnicii. E corect?

Intrebarea mea este: cum? Adica ma poate obliga sa-mi vand apartamentul, imi face poprire pe pensie? Sau cum functioneaza? Cat are dreptul sa-mi ia din pensie? Citisem undeva ca fac poprire pe conturile asociatiei si tot ce intra de acum inainte in acele conturi (prin contributia lunara a locatarilor, leafa administratorului, ...) merge la acoperirea datoriei . Cum e pana la urma?

Nu stiu daca am inteles bine. Caror proprietari ziceti ca li se va pune poprire pentru salariu?
Daca celor rai-platnici, atunci e aproximativ in concordanta cu ce s-a spus pana acum (era vorba ca se pot bloca doar conturile asociatiei ... si ca e treaba acesteia sa se descurce cu cei in cu probleme). Dar atunci e o problema cu formularea din final, care pentru ca proprietarii "buni platnici" nu platesc sume suplimentare.
Daca nu, atunci inca nu mi-e clar pe ce baza au voie sa ne ceara noua (celorlalti proprietari, cu cheltuielile la zi, si deci fara datorii la asociatie) documente in vederea recuperarii (de la noi) a datoriei asociatiei.
Multumesc pentru comentarii.

Prersedintele asociatiei incearca sa recupereze banii de la cei doi rai-platnici (sunt deschise procese). Si deci exista probabil si un avocat angajat. E curios ca nu l-o fi consiliat si in chestiunea aceasta cu executarea silita.
Va multumesc pentru raspuns. Clar si concis.
O zi buna,
Dan.
Proprietarii a doua apartamente nu si-au platit contributiile la termoficare. Regia Autonoma de Termoficare a dat in judecata asociatia de proprietari, a castigat si a declansat urmarirea silita imobiliara. Presedintele asociatiei de proprietari ne cere sa ii comunicam: "toate veniturile (loc de munca) sau venituri din pensii si asigurari sociale, urmand sa fiti executati silit fiecare in parte corespunzator cotei parti indivize comune pe care o detinem in proprietate". Noi avem cheltuielile platite la zi. Intrebari:
- este normal sa ne ceara "toate veniturile (loc de munca) sau venituri din pensii si asigurari sociale"?
- la ce ma ajuta sa fiu in asociatia de proprietari? Pot sa ies din asociatie (cu riscul renuntarii la partile comune sau cum le-o mai fi zicand)? Ce pierd daca ies din asociatie?