avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate juhloscar

Activitate juhloscar

Somatie mobiliara, executare silita proces cu casa de sanatate. Tatal meu a facut in anul 2019 un tomograf , in anul 2020 Casa de Sanatate la dat in judecata pe cale civila, ca trebuia sa plateasca acel tomograf pentru ca biletul de trimitere a fost expirat. Nu s-a prezentat la proces si instanta a hotarat ca va fi executat silit, apoi in anul 2022 a venit o citatie de la un Birou de executare silita, ca are de platit suma pt tomograf + chetuieli de judecata + cheltuieli la executarea silita.
Sunt fiul lui si locuiesc in casa lui, dar el este plecat la tara in alt judet si nu ii pasa .
In aceasta SOMATIE MOBILIARA scrie ca in baza art, 267 alin. 2) C. proc. Civ si 647 alin 2) si 3), are obligatia sa comunice in scris veniturile si bunurile in proprietate asupra carora se poate efectua executarea,
Mai scrie ca daca nu achita sumele datorate va proceda la executarea silita cu sprijinul organelor de polite, jandarmerie etc, dar eu nu inteleg care este pocedura o sa vina la adresa si ia lucrurile mele din casa ?
Metionez ca el are pensie de varsa si are si autoturism.
Multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Citatie la politia judiciara
Eu stiu ca inselaciune inseamna daca in anunt era ceva si fi eu am trimis altceva. Ca lui nu ia fost folositor dar nu din cauza mea, este tot vina mea? Se considera inselaciune si daca as fi refuzat sa iau inapoi ?
Multumesc
Răspuns la discuția Citatie la politia judiciara
Multumesc pentru sfaturi , probabil va mai aduceti aminte cand se spunea la stiri la TV despre oameni pensionari care au fost chiemati la DNA ca au dat mita la medicul de familie. Si iei sau speriat atat de tare si si-au pus capat zilelor .
Răspuns la discuția Citatie la politia judiciara
Da normal ca ma duc , nu ma simpt vinovat cu nimic ,nu am inselat pe nimeni.
Cum ar fi daca vindeti o haina pe internet cu detalii poze reale, marimea si ca nu are rupturi sau cusaturi. Si cel care o cumpara nu ii place cu ii vine si vrea banii inapoii , apoi face plangere la politie ca a fost inselat.
Dar nu mai am citatia ca mia fost luata , o sa fiu lasat sa intru in sediu politiei ?
Buna seara

Va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat , am primit o citatie sa ma prezint la politia judiciara intr-un dosar in cauza penala art 244 CP, la rubrica in calitate de......... nu e completat nimic. Mia fost adusa acasa de cineva de la politie si am semnat pentru primire, am intrebat ce ar putea fi si a zis ca nu stie alt coleg se ocupa de caz . Trimit ocazional produse pe net sa fie cineva nemultumit ? si a facut reclamatie ?

Dupa 2 zile vine iar acasa cineva de la politie si ma intreaba daca am primit o citatie , i-am aratat citatia dansu a luato si a spus ca au foarte multa treaba si nu au timp si ca urmeaza sa imi trimita alta pentru o alta zi , eu am intrebat despre ce e vb, am spus ca am trimis produse pe net. El ma intrebat daca am trimis ceva defect , am spus ca da dar am precizat in anunt ca este defect , el a spus ca daca am scris in anunt nu e problema.

Nu stiu ce sa fac cand am primit citatia am semnat de primire acuma cand mia luato nu am semnat nimic, acolo scrie ca in caz de neprezentare platesc amenda, ce sa fac totusi sa ma duc in ziua si la ora care scria pe citatie ? sa nu fie incurcaturi si sa ma trezesc cu mandat de aducere ca nu m-am prezentat sau sa primesc amenda.:(
Va multumesc
Răspuns la discuția Abuz de incredere sau inselaciune
Eu am inteles din toata treaba ca tu ai trimis un produs copie a unuia original , dar ai trimis produsul . Deci LEGAL problema este ca tu poti spune ca l-ai cumparat ca om de buna credinta crezand ca este tot original , deci din punctul tau de vedere nu ai dat nici o teapa .
DACA nu ai fi trimis DELOC produsul, atunci da , era teapa pe fata si gata , dar ai pus poze la ce se vinde si ai trimis produsul . Ca acel produs nu este original ... si el nu si-a dat seama din poze si nici nu a folosit un serviciu de curierat care sa-i permita sa verifice produsul inainte de plata ... asta e chiar zgarcenia lui , sa nu dea 10 lei plus ...
Ca pana la urma daca ne gandim bine , tot din cauza de \"oferta\" a si cumparat produsul de la tine , ca era MULT mai ieftin decat cel original de la producator .

Cat timp ai trimis produsul , la Politie are slabe sanse de izbanda , pentru ca e greu sa dovedesti CALITATEA produselor si asa dupa multe luni si alergatura, iar daca nu poate dovedi. Tu poti sai faci plangere pentru calomnie.