avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 943 soluții astăzi
Forum Activitate Plesajaniel

Activitate Plesajaniel

multumesc mult
1. imobilul este un apart cu 2 cam cum poate fi vandut/executat dupa partaj???
2. regret ca revin continuu cu aceeasi intrebare si totodata mentionez ca nu caut sa eludez executarea(daca se ajunge aici) dar nu am cum sa platesc nimic: de 3 ani caut de lucru, nu ma angajeaza nimeni la 60 de ani, in aceasta perioada am ''trait''doar din venitul sotiei(este bolnava de diabet) care cu mare greutate face fata cheltuielilor unui trai modest(strictul necesar), am vandut din casa ce se putea... Sper sa ma pensionez anticipat si atunci intreaga pensie sa o dau lunar la firma de recuperari
3. fiica mea a incercat la numeroase banci spunand care e situatia sa ia un imprumut si nu a reusit
4. am incercat sa vindem apart si sa platim, nu am gasit cumparatori(la pretul pietei)

multumesc pt raspunsuri, dar sunt intr-o depresie teribila... si nu primesc nicio solutie viabila
din pacate fiica mea nu poate lua credit pt ca este refuzata de banci din cauza imprumutului meu la care este girant.
dar revin cu intrebarea: cum poate sa execute fara acordul sotiei mele un imobil proprietate comuna eu negirand cu ipoteca pe acest bun?
Buna ziua,
Cum sa scoata imobilul daca nu a girat cu el creditul?
Buna ziua,
Am luat un credit in euro(12.000) acum 4 ani, am achitat din el 2 ani si 4 luni, intre timp am intrat in somaj, de 2 ani am terminat somajul, nu mi-am gasit niciun loc de munca in toata aceasta perioada. Banca a predat creditul unei firme de recuperari care pt a ''prelungi perioada pana la prescriere'' a facut depuneri lunare de sume modice de 10 euro in 2014. Am fost sunat in dec sa achit 4 transe a cate 4000 euro, le-am explicat situatia...nu vor sa inteleaga.
Anul acesta in nov implinesc 60 ani si sper sa ma pensionez anticipat. Mentionez ca imprumutul este un credit nevoi personale fara ipoteca dar fiica mea m-a girat. Eu detin un autoturism pe numele meu si un apartament pe numele meu si al sotiei, iar fiica mea lucreaza.
Intrebare: in caz de executare judecatoreasca(asa cum ma ameninta) cum se procedeaza...imi pot executa (fara sa ma instiinteze) apartamentul care este bun comun? Sau imi executa pensia, masina venitul girantului...?