Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit nevoi personale (fara ipoteca) - firma de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit nevoi personale (fara ipoteca) - firma de recuperare

Buna seara!
Vreau si eu o lamurire,va rog
Mama mea are un credit de nevoi personale (fara ipoteca) ,pe care nu a mai putut sa il plateasca ,diminuiansu-se semnificativ venitul si banca nu i-a oferit nicio solutie.
Firma de recuperare ameninta cu scadenta anticipata si ulterior darea in judecata si executarea..
Intrebarea mea este:mama mea a semnat impreuna cu mine la un contract pentru credit ipotecar la o alta banca,casa fiind girata acolo in totalitate, daca se ajunge sa o execute ,ce drept au acestea asupra casei ,avand in vedere ca este ipotecata la alta banca unde nu avem probleme?
Va multumesc mult!
Cat este datoria la creditul restant? Daca datoria este peste 10.000 de lei, poate scoate imobilul la licitatie, chiar daca e ipotecat la alta banca.
Daca nu, va pune poprire pe pensie.
Casa e a mamei si datoria ei trece de 10 mii de eli ? Da, acea casa poate fi vanduta chiar daca e cu ipoteca pt alt imprumut.
datoria in momentul asta la firma de recuperare cu penalizarile lor idioate este de 8100 ron dar inca nu au actionat in judecata,iar casa nu este numai a mamei,este un apartament,ea are 60 % si eu 40% din el
Si cealalta banca ce face,adica ea nu are niciun cuvant de spus?
daca mama imi doneaza partea ei de casa,ce mai pot face?porire?
Revocarea donatiei ceruta de catre creditor.
Aveti grija ca datoria sa nu depaseasca 10 mii si nu se va intampla nimic.
Banca la care aveti celalalt credit nu va zice nimic ca ea e cea care isi ia banii in urma vanzarii imobilului.
Mama e cea care ar putea sa aiba ceva de zis si sa faca in timp util contestatie la executare.
gi-jane2, moderator