avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Exista posibilitatea de partaj fortat?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Exista posibilitatea de partaj fortat?

Buna ziua,

O sa incerc sa fiu cat mai clar si scurt posibil.

Parintii mei au divortat acum 4 ani dar nu au facut partaj.
Dupa despartire, mama s-a instalat undeva in alt continent si la un moment dat au inceput sa vina acasa (la mine si la tata) foi de la executori siliti.
Se pare ca mama facuse niste imprumuturi, a girat cu casa si cand a plecat nu le-a mai platit.
Ameninta cu executarea silita din casa chiar daca parintii mei au divortat si practic, tata locuieste acum in casa si in plus de asta, noi nu am avut habar de imprumuturi.

Intrebarea mea este, exista vreo posibilitate ca tatal meu sa inceapa niste actiuni judecatoresti prin care sa o scoata in mod fortat pe mama de pe contract sub motiv ca, timp de 4 ani nu a venit sa isi ceara bunurile, nu s-a folosit de ele si nici nu a contribuit la intretinerea acestora? (vorbind aici de casa)

Daca nu, mama poate intocmi un act notarial prin care sa renunte la partea ei?

Multumesc din suflet!
Partea mamei se cuvine acesteia chiar si daca nu a mai contribuit la intretinerea casei de 4 ani. Tatal poate cere partaj prin care sa se imparta in mod egal, sau sa demonstreze prin acte ca are dreptul la mai mult.
Jumătate sau cat i se cuvine mamei, va fi executat silit.
Buna ziua,

Se poate sa imi spuneti daca este posibil ca mama sa intocmeze un act notarial prin care sa renunte la partea ei din bunuri?
Poate face asta si din tara straina in care este stabilita?

Multumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Februarie 2015
Munteanu12, utilizator
da poate face conventie matrimoniala. insa cazul este complicat si ar fi bine sa apelati la un avocat
Ce conventie matrimoniala sa mai faca daca sunt divortati ?
Mama nu avea cum sa gireze cu casa fara ca tata sa stie, trebuia sa fie de acord.
Si daca renunta la casa si daca face partaj si orice ar face, creditorii pt ataca actele daca sunt facute in dauna lor.
In hartiile alea scrie cui si cat datoreaza ?
Va multumesc foarte mult pentru mesaj.

Da, de-alungul anilor au tot venit hartii - prima oara de la banca respectiva, care a incercat sa isi recupereze banii, dar noi nu am avut cum sa ii platim - si spre sfarsit datoria a fost vanduta la o firma de recupertori de datorii care ameninta cu executarea silita.
Hartiile vin in continuare pe numele mamei.
Da, pe fiecare hartie scrie si suma datorata. (care acum are si dobanzi adaugate de la recuperatori)

Eu am incercat sa caut raspunsuri si am gasit un model de Declaratie de renunţare la dreptul de proprietate asupra unui bun imobil - ne ajuta daca mama intocmeste aceasta declaratie?

Si inca ceva, tatal meu nu a aprobat in nici un fel imprumutul. Cum a putut gira cu casa? A falsificat semnatura tatalui? Se pot contesta actele acelea cu banca daca dovedim ca el nu a fost de acord?

Multumesc mult!
O seara buna!
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Februarie 2015
Munteanu12, utilizator

Alte discuții în legătură

Instiintare de executare silita luciadilamermoor luciadilamermoor Buna ziua, Tatal meu a facut singur un credit si nu a mai avut posibilitatea sa il plateasca. In prezent, a primit un ordin de executare silita, insa acesta ... (vezi toată discuția)
Datorii asociatie apartament robert paul robert paul Buna seara.Am de platit la asociatie 4000 de lei din restante etc.Apartamentul unde locuim este girat la banca de vreo 12 ani,iar acum ne-a venit decizia ... (vezi toată discuția)
Credit restant-executare silita anonimu anonimu Buna, sant intr-o situatie dificila si nu stiu ce solutie sa gasesc. In 2006 tatal meu a scos un [b]credit de la o <<BANCA>>[/b], a platit cateva rate ... (vezi toată discuția)