Forum Discuţii juridice Executare silită Datorii asociatie apartament
Discuție deschisă în Executare silită

Datorii asociatie apartament

Buna seara.Am de platit la asociatie 4000 de lei din restante etc.Apartamentul unde locuim este girat la banca de vreo 12 ani,iar acum ne-a venit decizia pentru contestatia facuta la cerere executare,adica respinsa.Asociatia de proprietari ne poate da in judecata,sa ne ia lucruri din casa,chiar daca nu sunt ale noastre pentru a-si putea recupera restantele sau ne poate cere banii restanti prin proces.Tin sa precizez ca apartamentul este pe numele mamei,parintii mei nefiind casatoriti,noi copii purtand numele tatalui?la ce ne putem astepta?multumesc :sorry:
Spuneti ceva de o decizie la contestatia de executare... Cine va executa?
La executarea se ajunge in urma unui proces in instanta.
Inteleg ca aveti debite la asociatir dar aveti probleme si cu banca? Nu ati platit datoria la banca?
Atat asociatia cat si banca va pot actiona in judecata pentru recuoerarea debitelor.
Dar veniti cu ceva lamuriri sa intelegem ce-i cu acea exexcutare...
1-Pentru raspuns la obiect,incercati sa prezentati concret fiecare aspect
ne-a venit decizia pentru contestatia facuta la cerere executare,adica respinsa.

Cine a solicitat executarea silita,banca ,asociatia de proprietari,tert ?
2-Executorul judecatoresc poate dispune executarea silita a bunurilor in evidenta debitorului
De regula executarea silita se dispune asupra bunurilor de valoare apropiata creantei de recuperat,respectiv nu se dispune executarea silita asupra frigider,aragaz,etc
3-In situatia in care dvs va inregistrati cu debite la asociatia de proprietari,aceasta in temeiul disp art 50 si 51 din L nr 230/2007 are dreptul sa demareze procedura de actionare in instanta a membrului proprietar al spatiului,cu care detine relatii in baza acordului acestuia de asociere

Deci X a facut un credit la banca prin anul 2000,pentru a face un imprumut de 2 miliarde lei vechi.A avut nevoie de giranti pentru a acoperi creditul cerut.X a girat cu firma lui(valoare estimata 30 miliarde lei vechi) plus 4 apartamente dintre care si apartamentul mamei mele.Din 2005-2006 X n-a mai reusit sa plateasca ratele,bagand firma girata in insolventa.A reusit sa-si scoata 3 apartamente ipotecate,dar pe al nostru nu l-a scos deoarece a invocat motivul-am uitat sa-l scot si pe al vostru.In luna februarie am primit acasa,o somatie de plata de 3 miliarde de lei vechi.Am vorbit cu X-cel care a facut creditul si a angajat un avocat pentru a face contestatie la acea somatie de plata.Avocatul a taraganat procesul pana acum doua saptamani,cand trebuia sa se pronunte decizia la contestatia facuta.Avocatul a zis ca-mi va venii decizia acasa.Am asteptat sa vina,a trecut o sapatamana,doua,dar decizia nu vine.X a zis sa-l anunt imediat cand vine decizia acasa.Acum cateva zile l-am sunat sa vad daca stie ceva despre decizie,iar el mi-a spun ca s-a interesat el si ca a fost respinsa contestatia sau cum ii spune pierduta.Acum astept decizia acasa,X urmand sa faca recurs X.Precizez ca apartamentul girat era pe numele mamei,mama si tatal meu n-au fost casatoriti iar noi,copii purtam numele tatalui.Eu cred ca trage de timp bani oricum neavand sa plateasca la banca spunand ca are nevoie de un asociat pentru a redeschide firma din insolventa,deoarece nimeni zice el,nu mai vrea sa se arunce sa investeasca.Eu nu stiu ce voi face,daca pierdem apartamentu,pentru ca sunt un vulcan sub presiune :sorry:
Daca mama a murit,noi fiind copii ei,iar tatal meu figureaza doar cu domiciliul in casa si factura de curent,pe cine ia la rost asociatia de proprietari?multumesc

gi-jane2, moderator
Cand o sa fiti in posesia sentintei sa ne spuneti si noua ce scrie acolo.
Daca avocatul a spus ca va face recurs, mai aveti o sansa dar sa-l anuntati imediat ce primiti sentinta cu motivarea pentru ca termenul de formulare a recursuklui este scurt.
Acesta e procesul cu banca din cate inteleg.
Daca se va ajunge la executare silita este posibil ca sa intervina sui asociatia de proprietari cu debitele pe care le aveti acolo.
Faptul ca ati girat imprumutul unui prieten cu apartamentul, nu cred ca a creat probleme financiare familiei dumneavoastra pana ati primit acea somatie de la banca.
Dar la asociatie de ce nu ati platit intretinerea?
Multumesc de raspuns.Nu am platit pentru ca n-am avut posibilitati,fara serviciu,multe probleme plus ca de mancare nu mai vorbesc.S-a mutat si sora cu familia ei la noi,ca n-au avut unde sa stea.Nu au avut nici ei bani.S-au strans si de la ei peste 1500 de roni(apa,asociatie),plus butelie incarcata in fiecare luna ca nu ne-au dat acceptul de la asociatie,stam cu teava de gaz in casa-acum cand am intrebat de bransare la gaz costa 800 de lei.Tatal meu nu e genul de om sa scoata ochii pentru banii adunati la intretine si nici ca-ti mai vine sa faci ceva in casa-zugravit etc. cand vezi ca banca te constrange,stres,nopti nedormite.Sper ca intelegeti.