Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE

avem o casa care este impartita astfel:1/4 detin eu ,1/4 detine fratele meu si jumatate este a mamei mele aceasta parte provine din mostenire dupa moartea tatalui meu
precizez ca nu este iesire din indiviziune
intrebarea mea este daca pot ca partea mea 1/4 sa o trec pe copii mei in varsta de 16 ani si respectiv 1 an
buna ziua.
daca acest imobil este cadastrat, intabulat, da puteti dispune dupa cum doriti de cota dvs de 1/4 din imobil.
nu prea vad interesul unui astfel de demers, ce urmariti...
aveti cumva credite neachitate?
da am dar nu sunt luate cu ipoteca si am ceva restante si nu as vrea sa ramana copilasii pe drumuri macar asa ii mai protejez
nu are importanta acest lucru.
banca este un creditor chirografar, in fata caruia raspundeti cu toate bunurile mobile si/sau imobile prezente si/sau viitoare.
am inteles dar daca eu trec pe copii mei atunci au dreptul sa ia casa sau doar sa imi faca mie popriri pe venituri?
Creditorul poate ataca actul pe care doriti sa il faceti, in temeiul actiunii revocatorii.