avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 481 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE

avem o casa care este impartita astfel:1/4 detin eu ,1/4 detine fratele meu si jumatate este a mamei mele aceasta parte provine din mostenire dupa moartea tatalui meu
precizez ca nu este iesire din indiviziune
intrebarea mea este daca pot ca partea mea 1/4 sa o trec pe copii mei in varsta de 16 ani si respectiv 1 an
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 14:12, 12 Aprilie 2010
buna ziua.
daca acest imobil este cadastrat, intabulat, da puteti dispune dupa cum doriti de cota dvs de 1/4 din imobil.
nu prea vad interesul unui astfel de demers, ce urmariti...
aveti cumva credite neachitate?
da am dar nu sunt luate cu ipoteca si am ceva restante si nu as vrea sa ramana copilasii pe drumuri macar asa ii mai protejez
nu are importanta acest lucru.
banca este un creditor chirografar, in fata caruia raspundeti cu toate bunurile mobile si/sau imobile prezente si/sau viitoare.
am inteles dar daca eu trec pe copii mei atunci au dreptul sa ia casa sau doar sa imi faca mie popriri pe venituri?
Creditorul poate ataca actul pe care doriti sa il faceti, in temeiul actiunii revocatorii.

Alte discuții în legătură

Notare de ececutare silita in cartea funciara necsu necsu Am un contract de credit pt nevoi personale garantate cu ipoteca pe mai multe imobile. Banca a investit contractul in camera de consiliu si a notat prin ... (vezi toată discuția)
Banca mai poate executa silit? mihrac mihrac Buna seara.Prietenul meu a imprumutat e la banca suma de 8000 E prin 2008 a platit decat cateva rate pana in 2009.Nu stiu daca a girat cu casa,el zice ca nu ... (vezi toată discuția)
Despre execatuarea silita ca urmare a neplatii ratelor la banca anca_mic anca_mic Buna ziua Parintii mei au facut mai multe credite la banci, credite ce insumeaza o valoare toatala de 6000 E .Amandoi fiind functionarii publici veniturile ... (vezi toată discuția)