Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE

avem o casa care este impartita astfel:1/4 detin eu ,1/4 detine fratele meu si jumatate este a mamei mele aceasta parte provine din mostenire dupa moartea tatalui meu
precizez ca nu este iesire din indiviziune
intrebarea mea este daca pot ca partea mea 1/4 sa o trec pe copii mei in varsta de 16 ani si respectiv 1 an
Nu putem sti in ce masura aveti pentru ce face contestatie, nici nu a inceput executarea, asa incat...
Puteti poate sa va intoarceti la munca sa va platiti ratele?... Sau poate va ajuta rudele.
Din pacate, este nestiut de catre debitori ce se intampla la neplata unui credit; creditorul poate lua ipoteca dar, in caz ca nu exista una in favoarea lui, poate urmari orice bun din averea debitorului sau.
Altfel, cum oare si-ar recupera bancile creditele date fara ipoteca? Ar insemna ca facem toti credit de nevoi fara ipoteca si daca nu vrem a plati, nu platim si gata, ca nu exista ipoteca de executat!
Or, nu e tocmai logic, nu?