Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... despre execatuarea silita ca urmare a neplatii ratelor ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

despre execatuarea silita ca urmare a neplatii ratelor la banca

Buna ziua

Parintii mei au facut mai multe credite la banci, credite ce insumeaza o valoare toatala de 6000 E .Amandoi fiind functionarii publici veniturile lor au fost grav afectate, ca urmare plata la timp a ratelor si intarzieri mai mari de 90 zile au devenit o realitate. Creditele luate sunt de nevoi personale si fara ipoteca, au girat doar cu salariul.Intrebarea mea este vor fi dati in judecata pt neplata pot pierde casa sau bunurile din casa?sau se poate lua doar din salariu o parte?Sunt sunati de recuperatori si amenintati ca vin si le iau din casa sau chiar casa?
va multumesc anticipat
Ei , se spun multe, pentru a intimida, si nu putini sunt cei care si cad in plasa. Parintii tai ar trebui sa vb cu banca pentru o reesalonare a datoriilor, pe baza unei noi adeverinte de salariat. Daca dosarul este dat deja in executare, ceea ce nu prea cred sa negocieze acelasi lucru cu recuperatorii. In orice caz, daca ai tai parinti nu a gajat cu nimic pentru credite - a citi cu ff mare atentie contractul - se va urmari mai intai salariul, poprire de maxim 25%, apoi bunurile mobile (calculator , televizor etc.), si abia apoi se pot apropia si de bunurile imobile. Nu se ajunge chiar asa de repede la scoaterea la executare a apartamentului daca creditul nu a fost garantat cu imobilul respectiv.
In situatia in care precizati ca sunteti deja contactat de catre recuperator,rezulta ca banca a cedat drepturile sale in favoarea unitatii de recuperare
Aceasta cu scopul recuperarii integrale a debitului restant,urmeza sa desfaoare procedura legala de executare silita asupra bunurilor mobile/imobile/conturi bancare si in ultimul ,rand asupra drepturilor de natura salariala
multumesc pt raspuns
dar daca o banca pune poprire pe salariu, celalalte banci ar trebui sa "stea la coada"? precizez ca sunt datorii la 4 banci.:sorry:
poate avea poprire de maxim 50% din salariu in situatia in care sunt mai multe banci. vor fi afectati de aceleasi retineri si coplatitorii sau girantii
anca_mic a scris:

Buna ziua

Parintii mei au facut mai multe credite la banci, credite ce insumeaza o valoare toatala de 6000 E .Amandoi fiind functionarii publici veniturile lor au fost grav afectate, ca urmare plata la timp a ratelor si intarzieri mai mari de 90 zile au devenit o realitate. Creditele luate sunt de nevoi personale si fara ipoteca, au girat doar cu salariul.Intrebarea mea este vor fi dati in judecata pt neplata pot pierde casa sau bunurile din casa?sau se poate lua doar din salariu o parte?Sunt sunati de recuperatori si amenintati ca vin si le iau din casa sau chiar casa?
va multumesc anticipat

buna ziua

aveti urmatoarele variante:

- daca creditul a fost cesionat catre o companie de recuperari creante , puteti incerca sa va intelegeti cu acestia, si sa solicitati o reesalonare a ratelor , sau o perioada de gratie, la dosar va trebui sa anexati documente doveditoare ale situatiei financiare actuale; mare atentie insa dupa perioada de gratie acordata, daca vi se va aproba, rata va creste simtitor;
- daca se ajunge la executare silita se va pune poprire pe maxim 1/2 din venit avand in vedere ca sunt mai multi creditori;
- ipoteza negativa implica executarea bunurilor mobile si imobile pe care dansii le au pe numele lor (instrainarea vreunui bun in situatia in care a inceput executarea se considera sustragere cu rea credinta a bunului de sub executarea silita , iar actul de vanzare cumparare poate fi desfiintat prin actiune oblica)