Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita URGENT
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita URGENT

Acum un an am facut un credit de 20.000ron de aprox 6luni nu am mai putut plati ratele, dosarul a ajuns la biroul de recuperari al bancii(nu la o firma de recuperare) persoana care se ocupa de dosarul meu in vederea recuperarii datoriei nu vrea sa auda de rate mai mici de 2000ron in conditiile in care eu castig 1400ron/luna, ce pot face..nu am nimic pe numele meu stiu ca singura varianta este cu poprirea pe salariu 1. daca am 1800ron net si 1400 brut la cat sa ma astept sa imi fie oprit stiu ca 1/3 din salariu pt ca este singurul credit 2. dupa cat timp se poate face poprirea pe salariu? 3. dupa cat timp voi mai putea trece vre-un bun mobil sau imobil pe numele meu fara a sta cu frica ? 4. se pot lega de bunurile din casa(electrocasnice, mobila etc)? 5. se pot lega de bunurile mobile si imobile ale parintilor ?
1) poate invers.. 1800 brut si 1400 net. Vi se pune poprire pe 1/3 din net.
2) dupa ce executorul primeste incuviintare de executare silita /destul de repede dupa ce banca se hotaraste sa va execute silit
3) dupa ce achitati toata datoria
4) da, ar putea, dar pt ca nu valoreaza mare lucru si e discutabil ale cui sunt, nu vor face asta
5 ) daca nu v-au girat, nu sunt parte in contract, nu raspund parintii pt datoriile dvs