Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... probleme cu banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

probleme cu banca

am un card de credit carfourr am primit 1400ron pe el am ramas fara servici si nu am mai putut plati rata minima lunara de 99ron.acum cei de la brd au trimis dosarul meu unei firme de recuperari si acestia mi-au trimis instiintare ca ma dau in judecata si vor obtine suma din vanzarea bunurilor imobile etc nu am girat cu casa,am locuinta pe numele meu.pot ramane fara casa?
sa va dea in judecata. preferabil e sa va luptati cu ei in instanta.
Daca in urma actiunii in instanta pierdeti procesul Hotararea judecatoreasca poate fi pusa in executate silita si recuperarea datorie se poate face chiar prin vanzarea bunurilor imobile. Sigur ca o suma de 1400 ron este o suma mica care nu justifica punerea in vanzare a locuintei, pot fi vandute la licitatie alte bunuri gen televizor, mobila etc.
Da, firma de recuperari creante poate sa va execute silit si in privinta bunurilor imobile. Avand in vedere ca dumneavoastra nu mai aveti un venit salarial, atunci se va indrepta spre ce bunuri aveti fie ele mobile sau imobile. Luati legatura cu firma de recuperari creante si cereti o amanare sau un nou grafic de rambursare.
Florea Ana-Maria Cabinet de Avocat , Avocat