avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate oanamihalache

Activitate oanamihalache

buna ziua,

mama mea a detinut o SC care din 2001 nu a mai avut activitate din care sa rezulte relatii comenrciale. in 2005 am primit o hot judecatoreasca de dizolvare in baza legii 359/2004. intre timp tot au mai venit niste hartii pe societate ca ba nu am depus nustiu ce declaratii pe care nu le-am bagat in seama deoarece am zis ca ce declaratii vreti daca vi s-a adus la cunostinta ca e dizolvata!?. asta pana azi cand am primit 2 plicuri de la anaf, unul pe SC si unul pe numele mamei. in cel de pe SC apar asa:
microintreprinderi-301 ron- titlu executoriu 72818/29.09.2006
dob. si pen. tva- 842 ron
cas angajat- 189 ron- aceasi data trecuta la titlu
tva-1526 ron-titlu din 30.03.2007
microintrprinderi-545ron/2007 si 597ron/2009
varsam. pers. jur-handicap.-38ron/2009
venituri din amenzi- 8 ron/2009
dob. si pen tva-1673 ron/2009
cas angajat - 132 ron/2009

iar in hartia venita mamei sunt sumele de pe 2006 iar ca titlu are adresa de infiintare a popririi asupra sumelor datorate debitorului de catre terti si ca are 15 zile de contestare in instanta.

intrebarea mea e ce ar trebui facut acum?
mama este foarte panicata iar daca i se pune poprire pe contul de salar cum se poate debloca? TVA-ul nu se prescrie? au trecut mai bine de 10 ani de la inactivitatea firmei si 11 ani de cand a fost declarata dizolvata. nu sunt prescrise aceste sume? noi nu am primit nici o hotarare de executare silita a SC. doar cate o hartie cand si cand ca ba nu s-au depus nu stiu ce hartii si am zis ca e vro eroare de a lor, dar se ingroasa eroarea si nu stiu in ce directie ar trebui inceputa actiunea de lichidare a debitelor. nu trebuie hotarare judecatoreasca pentru toate minunile astea?