Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... lnfiintare popriri pe sume datorate la anaf
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

lnfiintare popriri pe sume datorate la anaf

buna ziua,

mama mea a detinut o SC care din 2001 nu a mai avut activitate din care sa rezulte relatii comenrciale. in 2005 am primit o hot judecatoreasca de dizolvare in baza legii 359/2004. intre timp tot au mai venit niste hartii pe societate ca ba nu am depus nustiu ce declaratii pe care nu le-am bagat in seama deoarece am zis ca ce declaratii vreti daca vi s-a adus la cunostinta ca e dizolvata!?. asta pana azi cand am primit 2 plicuri de la anaf, unul pe SC si unul pe numele mamei. in cel de pe SC apar asa:
microintreprinderi-301 ron- titlu executoriu 72818/29.09.2006
dob. si pen. tva- 842 ron
cas angajat- 189 ron- aceasi data trecuta la titlu
tva-1526 ron-titlu din 30.03.2007
microintrprinderi-545ron/2007 si 597ron/2009
varsam. pers. jur-handicap.-38ron/2009
venituri din amenzi- 8 ron/2009
dob. si pen tva-1673 ron/2009
cas angajat - 132 ron/2009

iar in hartia venita mamei sunt sumele de pe 2006 iar ca titlu are adresa de infiintare a popririi asupra sumelor datorate debitorului de catre terti si ca are 15 zile de contestare in instanta.

intrebarea mea e ce ar trebui facut acum?
mama este foarte panicata iar daca i se pune poprire pe contul de salar cum se poate debloca? TVA-ul nu se prescrie? au trecut mai bine de 10 ani de la inactivitatea firmei si 11 ani de cand a fost declarata dizolvata. nu sunt prescrise aceste sume? noi nu am primit nici o hotarare de executare silita a SC. doar cate o hartie cand si cand ca ba nu s-au depus nu stiu ce hartii si am zis ca e vro eroare de a lor, dar se ingroasa eroarea si nu stiu in ce directie ar trebui inceputa actiunea de lichidare a debitelor. nu trebuie hotarare judecatoreasca pentru toate minunile astea?
Termenul de prescriptie ptr.creantele fiscale este de 5 ani.Conform art.91(2) Cod Proc.Fiscala termenul de 5 ani incepe sa curga de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui in care s-a nascut creanta fiscala,potrivit art.23 Cod Proc.Fiscala,daca legea nu dispune altfel.
Aplicarea dispoziţiilor art. 237 alin. (7) - (9) din Legea nr. 31 / 1990
aici gasiti mai multe informatii procedura de radiere si lichidare a unei societati e ceva mai ampa nu este asa simplu pe cat pare.
Din pacate multi au infiintat societati incercand un trai mai bun fara a avea cunostinta si despre toate problemele ce pot aparea in timp.
Mult succes.
IONICA VADUVA, utilizator