Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Dizolvare firma
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Dizolvare firma

Am o societate la care eu sunt asociat unic . Este suspendata de aprape 3 an i(in luna aprilie se implinesc 3 ani) . As dori sa o dizolv . Ma ajuta cu ceva faptul ca a fost suspendata timp de 3 ani ? Cam la ce valoare se pot ridica costurile totale ?
Nu va ajuta cu nimic. mai ales ca la art.237, alin.(2) din Legea nr.31/1990 rep. se specifica faptul ca atunci cand societatea este in inactivitate temporara (max. 3 ani) nu se poate invoca aceasta ca motiv al dizolvarii in sensul alin.(1) din acelasi articol. ( care prevede printre alte motive ale dizolvarii unei societati (la lit.c)) faptul ca societatea si-a incetat activitatea).

Atentie !
Dizolvarea are ca efect deschiderea procedurii lichidarii (art.233 din Legea nr.31/1990 rep.)
Din momentul dizolvarii directorii, administratorii societatii nu mai pot intreprinde noi operatiuni.

Dizolvarea se poate face si prin hotararea asociatilor.

Lichidarea societatii trebuie terminata in cel mult 3 ani de la data dizolvarii.( art.260 alin.(1))

Lichidarea societatii nu libereaza pe asociati si nu impiedica deschiderea procedurii de faliment a societatii. (art.260, alin.(4)

DIZOLVARE-LICHIDARE (ETAPA 1 din 2 a desfiintarii definitive a unei firme)
caz: asociat unic

Informatii de pe site onrc (dar care nu sunt actualizate si implicit induc in eroare):

NR. 45 Documentele necesare pentru înregistrarea menţiunilor privind dizolvarea şi lichidarea simultană a SNC, SCS, SRL şi
GIE (art. 235 din Legea nr. 31/1990, republicată, cu modificările şi completările ulterioare)*:
Etapa I
1. Cerere de înregistrare (original);
2. Hotărârea asociaţilor/membrilor GIE de efectuare concomitentă a dizolvării şi lichidării societăţii luată cu cvorumul şi
majoritatea prevăzută de lege pentru modificarea actului constitutiv, atunci când aceştia sunt de acord cu privire la
repartizarea şi lichidarea patrimoniului societăţii şi când asigură stingerea pasivului sau regularizarea lui în acord cu
creditorii (original);
3. Dovada acordului creditorilor privind stingerea pasivului sau regularizarea lui (original);
4. Dacă este cazul:
- avizele prevăzute de legile speciale (original);
- împuternicire specială (în formă autentică), avocaţială sau delegaţie pentru persoanele desemnate să îndeplinească
formalităţile legale (original).
5. Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale:
- taxa de registru;
- tariful de publicare în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a.

1. Printat: Hotarare Asociat Unica, care sa aiba antetul firmei cu datele de identificare, cuprinsul in care se detaliaza datele persoanei desemnate si concluzia hotararii.

Exemplu:
SC FIRMA TA SRL
CIF: 11111111
RC: J40/11111/2010

Nr.23 – 30.06.2012

HOTARARE ASOCIAT UNIC

Subsemnatul ION GHEORGHE, domiciliat în: Bucuresti, str.xxxxx, nr.00, bloc.00, sc.0, et.0, ap. 0, sector 0, telefon 0766444555, CI: XX- 111111, CNP 0000000000000 , eliberat de Sectia 00 Politie la 19.08.2003, asociat unic al: SC FIRMA TA SRL cu sediul in:Bucuresti, str.xxxxx, nr.00, bloc.00, sc.0, et.0, ap. 0, sector 0, cod postal 000000, CIF:11111111, RegCom:J40/11111/2010, am hotarat dizolvarea societatii cf.art.235 legea 31/1990.

ASOCIAT UNIC,
ION GHEORGHE

Note:
- incercati sa redactati Hotararea pana sa ajungeti la RegCom pt ca taxele sunt mari pt redactare pe loc
- obligatoriu trebuie inclus pe pagina si word count –ul.
- nu uitati sa si stampilati, iar stampila sa o aveti la dumneavoastra pt orice posibilitate
- nu conteaza cate caractere ai in pagina pentru ca te taxeaza ca pentru 2000 de caractere pentru publicarea in MO (pagina intreaga – 104 lei in acest moment)
- la mine a trecut cucoana de la ghiseu 1001 caractere ca sa ma taxeze, cu toate ca am cerut sa fiu taxat la cate cuvinte sunt reale pe pagina
- mi s-a spus ca nu le primeste MO si nu poate sa imi primeasca dosarul, adica “daca vrei bine, daca nu .....” !!!!

2. Copie a hotararii de mai sus;
3. Copie a CI/BI/act identitate si adnotata cu “Este conform cu originalul” si semnatura titularului;
4. Cerere de inregistrare (formular tipizat gasit si pe site ONRC [ link extern ] )

NOTE:
- e bine sa te duci cu un formular completat;
- e si mai bina sa ai unul completat cu datele delegatului si ale firmei, iar bifarile sa le faci pe loc la ghiseu
- pagina a treia poti sa nu o mai printezi – este doar pretul estimat grosolan

DATE ESENTIALE:

a. Mers la prima ora si stat la coada (trecut pe lista); programul incepe la ora 8:00 dar este bina sa ajungi cu 10-15 min mai devreme si sa stai la una din cozi sau sa fii primul (de preferat ghiseele pentru 1-2 dosare)
b. Dosar cu sina si toate hartiile indosariate
c. Dupa predarea dosarului, te duci la caserie si platesti suma calculata
Exemplu:
FOND BULETIN Legea 277/2009 (10%) 3,00 lei (fara TVA)
FOND LICHIDARE Legea 169/2010 (50%) 20,00 lei (fara TVA)
MENTIUNE DIRECTOR/PERS DESEMN 10,00 lei (fara TVA)
MONITOR OFICIAL P.IV 104,00 lei (fara TVA)
TRANSMITERE ACTE PT PUBL IN MO 10,00 lei (fara TVA)
TOTAL DE PLATA 167,00 lei (fara TVA)

JURNAL:
1. Actele au fost depuse pe 30.05.2012, biletul de eliberare a fost cu data de 06.06.2012 si chiar am ridicat in ziua respectiva Certificatul de inregistrare mentiuni si rezolutia dosarului (pozitiva-de dizolvare)
2. A ramas sa sun la Monitorul Oficial (0214010070-tastare 3,1,5 pentru operator real) dupa circa 15 zile si sa ii intreb daca au publicat hotararea de dizolvare-lichidare.
3. Raspunsul a fost negativ deoarece cei de la Reg Com au trimis abia pe 08.06 documentele pentru publicare.
urmeaza.......
dannyc, utilizator