Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale dizolvare s.a.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

dizolvare s.a.

dizovare fara lichidare ..... ce reprezinta ? ce lege reglementeaza procedura
dizolvare cu lichidare ...... - // -
care este diferenta intre aceste 2 proceduri , ce implica fiecare din ele ?
ENGFULL a scris:
dizovare fara lichidare ..... ce reprezinta ? ce lege reglementeaza procedura
dizolvare cu lichidare ...... - // -
care este diferenta intre aceste 2 proceduri , ce implica fiecare din ele ?

Buna ziua,
Societăţile comerciale se pot dizolva şi fără lichidator.

Legea 31/1990 a fost din nou modificată, printre noutăţile importante numărându-se şi posibilitatea dizolvării şi lichidării voluntare a societăţilor comerciale, fără numirea unui lichidator
Art. 227 alin. (1), lit. b), d) din legea 31/1990, actualizata la data de 17.04.2009, descrie procedura dizolvării si lichidării voluntare fără numire de lichidator.
Aceasta procedura scuteşte agentul economic de necesitatea apelării la un lichidator autorizat si întocmirea raportului de lichidare de către acesta.
De asemenea, această procedură elimină etapa publicării in Monitorul Oficial a bilanţului de lichidare şi a raportului de lichidare.
Procedura simplificată presupune parcurgerea a 3 etape:
Etapa I
1. Cerere de depunere şi menţionare acte (original);
2. Hotărârea adunării generale a asociaţilor/acţionarilor privind dizolvarea voluntara fără numire de lichidator.
3. Dacă este cazul: împuternicire specială (în formă autentică), avocaţială sau delegaţie pentru persoanele desemnate să îndeplinească formalităţile legale (original).
4. Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale:
• taxă judiciară de timbru, în original;
• timbre judiciare;
• taxa de registru;
• tariful de publicare în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a.
La etapa a II-a se ajunge după trecerea termenului de 30 zile de la data publicării hotărârii AGA în Monitorul Oficial.
Etapa a II-a
1. Cerere de înregistrare (original);
2. Dovada publicării în Monitorul Oficial a Hotărârii Adunării Generale şi trecerea termenului de 30 de zile timp in care creditorii societăţii pot efectua opoziţie la dizolvare.
3. Declaraţie pe propria răspundere dată de agentul economic nu are datorii şi ultima balanţă pe zero.
4. Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale:
• taxa judiciară de timbru, în original;
• timbre judiciare;
• taxa de registru;
• dacă este cazul, tariful de publicare în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a.
Etapa a-III-a
1. Cerere de radiere (original);
2. Certificatul de înregistrare şi anexa/anexele la acesta (originale);
3. În cazul SA şi SCA se va depune, după caz, şi: registrele SA şi SCA.
4. Dacă este cazul: împuternicire specială (în formă autentică), avocaţială sau delegaţie pentru persoanele desemnate să îndeplinească formalităţile legale (original).
5. Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale:
• taxa judiciară de timbru, în original;
• timbre judiciare;
• taxa de registru;
• tariful de publicare în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a.
Copiile de pe actele doveditoare vor fi certificate pentru conformitate cu originalele, sub semnătură, cu menţionarea în clar a numelui, de către persoanele care, potrivit legii, pot întocmi şi semna cererea.

Cu stima,

va multumesc pentru raspunsul prompt si foarte bine argumentat !!!

totusi , nu reusesc sa ma lamuresc ( pe mine ma intereseaza dizolvarea fara lichidare )
art. 233 din legea 31/1990 spune : " dizolvarea societatii are ca efect deschiderea procedurii lichidarii . dizolvarea are loc fara lichidare , in cazul fuziunii ori divizarii totale a societatii sau in alte cazuri prevazute de lege "

sa inteleg ca numai in cazul fuziunii sau divizarii se face fara lichidare ...
care sunt "alte cazuri prevazute de lege "
deschiderea procedurii lichidarii - nu se realizeaza prin intermediul unui lichidator ?

de asemnea la art 227 alin 4 spune " lichidarea si radierea societatii se efectueaza potrivit dispozitiilor art. 237 alin 6-10

la 237 alin 6 " la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti de dizolvare , persoana juridica intra in lichidare , potrivit dispozitiilor prezentei legi
in art urmatoare se vb despre numirea unui lichidator ...

cum corelez aceste dispozitii cu dizolvarea fara lichidare ( cu lichidare simultana )
ENGFULL, utilizator
prin urmare .... se poate dizolva o societate pe actiuni fara a apela la lichidator ?
o dizolvare voluntara fara lichidare ??
sau aceasta procedura este aplicabila doar societatilor de persoane ?atunci cand sunt de acord cu privire la repartizarea si lichidarea patrimoniului ?
Faceti aplicarea prev. Art. 235, alin.(1) si urm.
Cu mentiunea ca "Societati de persoane" sunt SNC, SC in comandita simpla si SRL
deci in cazul unei societati pe actiuni nu se aplica 235 alin 1 ?! practic nu exista dizolvare decat cu lichidator
sau sunt eu :hammer:
ENGFULL, utilizator