avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Suspendare activitete versus lichidare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Suspendare activitete versus lichidare

Am un SRL, neplatitor de TVA. Sotia este unicul angajat.
Ea vrea sa trea ca la PFA.
Care este procedura si care ar fi varianta optima si rapida?
Mentionez ca firma nu poate functiona fara minim un angajat, conform reglementarilor in vigoare, raportat la obiectul de activitate.
Cel mai recent răspuns: Gabriel Iliescu , Consilier juridic 21:08, 4 Iulie 2010
daca stiti sigur ca nu veti mai avea treaba cu acesta societate.....lichidare....e mai lejer numiti lichidatorul ii predati hartiile si gata....daca o suspendati tot trebuie depuse bilanturi etc......dvs. decideti
Buna,
Daca firma nu are datorii, puteti sa dizolvati firma potrivit art.235 din Legea societatilor comericale si sa inregistrati o intreprindere individuala pe numele sotiei, daca sotia Dvs are o diploma sau un certificat corespunzator cu obiect de activitate.


O zi placuta
Puteti solicia dizolvarea voluntara si in acest caz daca asociatii se inteleg cu privire la modul de repartizare a activului societii, nu trebuie sa numiti niciun lichidator.
lukacs a scris:

daca stiti sigur ca nu veti mai avea treaba cu acesta societate.....lichidare....e mai lejer numiti lichidatorul ii predati hartiile si gata....daca o suspendati tot trebuie depuse bilanturi etc......dvs. decideti


Daca sunt asociat unic mai trebuie lichidator?
Am citit pe forum ca, datorita nemultumirilor celor din justitie, lichidarea ar putea dura luni de zile...
Ramona Ghiugan a scris:

Puteti solicia dizolvarea voluntara si in acest caz daca asociatii se inteleg cu privire la modul de repartizare a activului societii, nu trebuie sa numiti niciun lichidator.

dizolvarea si lichidarea simultana ar fi o solutie ideala insa de obicei apare problema cum se va face dovada acordului creditorilor privind stingerea pasivului sau regularizarea lui...

Csuri84 a scris:

Daca sunt asociat unic mai trebuie lichidator?
Am citit pe forum ca, datorita nemultumirilor celor din justitie, lichidarea ar putea dura luni de zile...


chiar daca sunteti asociat unic tot trebuie lichidator daca mergeti pe varianta aceasta. referitor la protestul celor din justitie singurul mod incare va poate afecta va fi raritatea sedintelor pe care le va tine judecatorul delegat la ORC.

Alte discuții în legătură

Dizolvare s.a. ENGFULL ENGFULL dizovare fara lichidare ..... ce reprezinta ? ce lege reglementeaza procedura dizolvare cu lichidare ...... - // - care este diferenta intre aceste 2 ... (vezi toată discuția)
Dizolvare srl buniculmiti buniculmiti Am un srl care actual are activitatea suspendata prin orc pina la sfirsitul lui 2010. Sunt actionar unic si vreau sa dizolv societatea. Ce pasi trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Desfiintare srl zenitnove zenitnove care sunt pasii si ce documente sunt necesare prentru a inchide o societete ...SRL....fara nici un fel de datorii ???? (vezi toată discuția)