Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Desfiintare srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Desfiintare srl

care sunt pasii si ce documente sunt necesare prentru a inchide o societete ...SRL....fara nici un fel de datorii ????
trebuie sa urmati procedura in fata Registrului Comertului- fara numire lichidator
Etapa I

Cerere de depunere şi menţionare acte (original);
Hotărârea adunării generale a asociaţilor/acţionarilor privind dizolvarea voluntara fără numire de lichidator.
Dacă este cazul: împuternicire specială (în formă autentică), avocaţială sau delegaţie pentru persoanele desemnate să îndeplinească formalităţile legale (original).
Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale:

taxă judiciară de timbru, în original;
timbre judiciare;
taxa de registru;
tariful de publicare în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a.

La etapa a II-a se ajunge după trecerea termenului de 30 zile de la data publicării hotărârii AGA în Monitorul Oficial.

Etapa a II-a

Cerere de înregistrare (original);
Dovada publicării în Monitorul Oficial a Hotărârii Adunării Generale şi trecerea termenului de 30 de zile timp in care creditorii societăţii pot efectua opoziţie la dizolvare.
Declaraţie pe propria răspundere dată de agentul economic nu are datorii şi ultima balanţă pe zero.
Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale:

taxa judiciară de timbru, în original;
timbre judiciare;
taxa de registru;
dacă este cazul, tariful de publicare în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a.

Etapa a-III-a

Cerere de radiere (original);
Certificatul de înregistrare şi anexa/anexele la acesta (originale);
În cazul SA şi SCA se va depune, după caz, şi: registrele SA şi SCA.
Dacă este cazul: împuternicire specială (în formă autentică), avocaţială sau delegaţie pentru persoanele desemnate să îndeplinească formalităţile legale (original).
Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale:

taxa judiciară de timbru, în original;
timbre judiciare;
taxa de registru;
tariful de publicare în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a.