Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale proceduri de inchidere a unui S.R.L.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

proceduri de inchidere a unui S.R.L.

Buna ziua!
Sunt asociat unic al unei firme (SRL) pe care doresc sa o inchid din motive economice.
Care sunt pasii de urmat avand in vedere ca si eu detin CIM in aceasta firma si doresc sa beneficiez de indemnizatia de somaj ?
In speranta unui raspuns va multumesc anticipat
Puteti sa suspendati activitatea societatii pe o perioada de pana la trei ani, daca in viitor sperati ca o sa mai aveti activitate pe societate. Daca doriti sa radiati societatea aveti posibilitatea sa demarati procedura de dizolvare-lichidare-radiere in conformitate cu art. 235 din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale, republicata. In oricare din variante trebuie sa emiteti o decizie a asociatului unic si sa o depuneti la registrul comertului. Cheltuielile ocazionate pentru prima varianta ar fi in jur de 300 ron( intocmire-depunere acte) iar pentru cea de-a doua in jur de 600 ron(la fel intocmire -depunere acte) Pentru cea de-a doua varianta operatiunea de radiere se desfasoara in doua etape: prima consta in depunerea pentru publicare in Monitorul Oficial a deciziei de dizolvare-radiere, iar in cea de-a doua, la trecerea a 30 de zile de la publicare se opereaza radierea.
I.Dizolvarea voluntara si lichidarea voluntara, societate cu asociat unic – etape si acte necesare
Etapa 1:
Cerere de inregistrare a mentiunii
Decizia asociatului unic de dizolvare cu mentiunea incetarii mandatului membrilor organelor de administrare/conducere (original),
Daca este cazul:
imputernicire speciala (in forma autentica), avocatiala sau delegatie pentru persoanele desemnate sa indeplineasca formalitatile legale (original)
avize prealabile prevazute de legile speciale (ex. Agentia de mediu).
Dovada achitarii taxelor legale (taxa judiciara de timbru in original, timbre judiciare, taxa de registru, tariful de publicare in M.Of. Partea a IV-a).
Etapa 2 – radierea
Cerere de radiere
Certificatul de inregistrare si anexele acestuia (original)
Situatia financiara de lichidare
Hotararea de repartizare a activelor societatii comerciale (copie)
Certificat de la Administratia Financiara din care rezulta ca societatea nu are datorii la bugetul de stat si la contributiile sociale
Imputernicirea persoanei desemnate sa indeplineasca formalitatile legale, daca este cazul, in original (imputernicire speciala in forma autentica, avocatiala, sau delegatie)
Dovada achitarii taxelor (taxa judiciara de timbru in original, timbre judiciare, taxa de registru, tariful de publicare in M.Of. Partea a IV-a daca este cazul).
Etapa 2 (dupa 30 de zile de la publicarea in M.Of. a Hotararii)
Cerere de inregistrare (original);
Contractul de administrare incheiat intre societatea supusa procedurii de dizolvare si lichidare si lichidatorul persoana juridica,
Declaratiile date pe proprie raspundere de catre lichidatori precum si declaratiile date pe proprie raspundere de catre persoanele fizice desemnate sa reprezinte lichidatorul persoana juridica din care sa rezulte ca indeplinesc conditiile legale pentru detinerea acestei calitati (original);
Daca este cazul:
avizele prealabile prevazute de legile speciale (copie);
imputernicire speciala sau avocatiala pentru persoanele desemnate sa indeplineasca formalitatile legale (original).
Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale:
taxa judiciara de timbru, in original;
timbre judiciare;
taxa de registru;
daca este cazul, tariful de publicare in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a IV-a.
Etapa 3 (dupa ce a fost efectuata lichidarea)
Cerere de radiere (original);
Situatia financiara de lichidare aprobata de asociati;
Hotararea de repartizare a activului aprobata de asociati/membri (copie);
Certificatul de inregistrare si anexa/anexele la acesta (originale);
Certificatul emis de Administratia Financiara (certificat de atestare fiscala) din care sa rezulte ca societatea nu are datorii la bugetul de stat si/sau la contributiile sociale (original);
In cazul SA si SCA se va depune, dupa caz, si:
darea de seama asupra gestiunii administratorilor si raportul cenzorilor/auditorilor financiari, daca unul sau multi administratori din SA si SCA au fost numiti lichidatori (original);
registrele SA si SCA.
Daca este cazul, imputernicire speciala (in forma autentica), avocatiala sau delegatie pentru persoanele desemnate sa indeplineasca formalitatile legale (original).
Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale: taxa judiciara de timbru (in original), timbre judiciare, taxa de registru si - daca este cazul - tariful de publicare in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a IV-a.
alpinltd a scris:

I.Dizolvarea voluntara si lichidarea voluntara, societate cu asociat unic – etape si acte necesare
Etapa 1:
Cerere de inregistrare a mentiunii
Decizia asociatului unic de dizolvare cu mentiunea incetarii mandatului membrilor organelor de administrare/conducere (original),
Daca este cazul:
imputernicire speciala (in forma autentica), avocatiala sau delegatie pentru persoanele desemnate sa indeplineasca formalitatile legale (original)
avize prealabile prevazute de legile speciale (ex. Agentia de mediu).
Dovada achitarii taxelor legale (taxa judiciara de timbru in original, timbre judiciare, taxa de registru, tariful de publicare in M.Of. Partea a IV-a).
Etapa 2 – radierea
Cerere de radiere
Certificatul de inregistrare si anexele acestuia (original)
Situatia financiara de lichidare
Hotararea de repartizare a activelor societatii comerciale (copie)
Certificat de la Administratia Financiara din care rezulta ca societatea nu are datorii la bugetul de stat si la contributiile sociale
Imputernicirea persoanei desemnate sa indeplineasca formalitatile legale, daca este cazul, in original (imputernicire speciala in forma autentica, avocatiala, sau delegatie)
Dovada achitarii taxelor (taxa judiciara de timbru in original, timbre judiciare, taxa de registru, tariful de publicare in M.Of. Partea a IV-a daca este cazul).
Etapa 2 (dupa 30 de zile de la publicarea in M.Of. a Hotararii)
Cerere de inregistrare (original);
Contractul de administrare incheiat intre societatea supusa procedurii de dizolvare si lichidare si lichidatorul persoana juridica,
Declaratiile date pe proprie raspundere de catre lichidatori precum si declaratiile date pe proprie raspundere de catre persoanele fizice desemnate sa reprezinte lichidatorul persoana juridica din care sa rezulte ca indeplinesc conditiile legale pentru detinerea acestei calitati (original);
Daca este cazul:
avizele prealabile prevazute de legile speciale (copie);
imputernicire speciala sau avocatiala pentru persoanele desemnate sa indeplineasca formalitatile legale (original).
Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale:
taxa judiciara de timbru, in original;
timbre judiciare;
taxa de registru;
daca este cazul, tariful de publicare in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a IV-a.
Etapa 3 (dupa ce a fost efectuata lichidarea)
Cerere de radiere (original);
Situatia financiara de lichidare aprobata de asociati;
Hotararea de repartizare a activului aprobata de asociati/membri (copie);
Certificatul de inregistrare si anexa/anexele la acesta (originale);
Certificatul emis de Administratia Financiara (certificat de atestare fiscala) din care sa rezulte ca societatea nu are datorii la bugetul de stat si/sau la contributiile sociale (original);
In cazul SA si SCA se va depune, dupa caz, si:
darea de seama asupra gestiunii administratorilor si raportul cenzorilor/auditorilor financiari, daca unul sau multi administratori din SA si SCA au fost numiti lichidatori (original);
registrele SA si SCA.
Daca este cazul, imputernicire speciala (in forma autentica), avocatiala sau delegatie pentru persoanele desemnate sa indeplineasca formalitatile legale (original).
Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale: taxa judiciara de timbru (in original), timbre judiciare, taxa de registru si - daca este cazul - tariful de publicare in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a IV-a.

:offtopic: Interventie moderator
Nu este permisa nici postarea prin copy-paste a textelor din alte siteuri in paginile Avocatnet.ro. Acest forum incurajeaza originalitatea si te roaga sa intelegi ca informatiile publicate aici trebuie sa ajute oameni, nu sa prejudicieze autori de texte accesibile pe internet.

Pe viitor, este de preferat sa se posteze si sursa de informatie de unde s-a preluat textul postat pe forum .... :)

In speta, cred ca textul postat este preluat de aici
[ link extern ]
Procedura prezentata de utilizatorul alpinltd este una mai costisitoare, deoarece implica numirea unui licchidator care evident nu-si face treaba gratis. Am marsat pe varianta mai economica, respectiv dizolvare-radiere fara numire de lichidator.
Si pentru un srl cu 2 asociati, eu si sotul meu, trebuie parcursi aceeasi pasi ca la srl cu un singur asociat? Sau sunt alti pasi? Va multumesc!