Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale dizolvare s.a.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

dizolvare s.a.

dizovare fara lichidare ..... ce reprezinta ? ce lege reglementeaza procedura
dizolvare cu lichidare ...... - // -
care este diferenta intre aceste 2 proceduri , ce implica fiecare din ele ?
Eu am dorit dizolvarea si lichidarea unui srl in temeiul art. art. 227 alin. (1) lit. b) si art. 235 din Legea nr. 31/1990, hotararea formulata avand urmatorul cuprins:"....asociatii.....in unanimitate, au hotarat urmatoarele:

1. Dizolvarea si lichidarea societatii ...... SRL conform art. 227 alin. (1) lit. b) si art. 235 din Legea nr. 31/1990, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, prin acordul unanim al asociatilor de impartire a activelor ramase, dupa plata creditorilor, intre asociati."
Referenta de la registrul n-a fost de acord cu solicitarea de dizolvare concomitent cu lichidarea si m-a pus sa sterg optiunea lichidare, fapt pentru care acum am aprobata dizolvarea dar efectiv nu stiu ce sa solicit in cererea din urmatoarea etapa, astfel incat sa evit numirea unui lichidator. Am dorit o procedura rapida si m-am impotmolit de un functionar. Orice sfat e binevenit. Daca totusi nu se poate fara lichidator cum procedez sa-l numesc eu nu registrul comertului.
In concluzie care sunt etapele de desfiintare a unui srl . cu mai multi asociati cand exista hotararea de dizolvare / lichidare dar pentru care nu s-a cerut si aprobat decat dizolvarea.
Orice sfat e binevenit. Mutumesc!

ONELIN a scris:

Eu am dorit dizolvarea si lichidarea unui srl in temeiul art. art. 227 alin. (1) lit. b) si art. 235 din Legea nr. 31/1990, hotararea formulata avand urmatorul cuprins:"....asociatii.....in unanimitate, au hotarat urmatoarele:

1. Dizolvarea si lichidarea societatii ...... SRL conform art. 227 alin. (1) lit. b) si art. 235 din Legea nr. 31/1990, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, prin acordul unanim al asociatilor de impartire a activelor ramase, dupa plata creditorilor, intre asociati."
Referenta de la registrul n-a fost de acord cu solicitarea de dizolvare concomitent cu lichidarea si m-a pus sa sterg optiunea lichidare, fapt pentru care acum am aprobata dizolvarea dar efectiv nu stiu ce sa solicit in cererea din urmatoarea etapa, astfel incat sa evit numirea unui lichidator. Am dorit o procedura rapida si m-am impotmolit de un functionar. Orice sfat e binevenit. Daca totusi nu se poate fara lichidator cum procedez sa-l numesc eu nu registrul comertului.
In concluzie care sunt etapele de desfiintare a unui srl . cu mai multi asociati cand exista hotararea de dizolvare / lichidare dar pentru care nu s-a cerut si aprobat decat dizolvarea.
Orice sfat e binevenit. Mutumesc!

Daca ati intocmit corect hotararea AGA si s-au scurs si cele 30 zile de la publicarea ei in Monitorul Oficial, in etapa urmatoare veti depune dosarul de radiere, impreuna cu Bilantul Contabil de Lichidare si Certificatul emis de ANAF, care atesta faptul ca firma nu are datorii catre stat.
Ulterior vi se va remite un Certificat de Radiere al firmei.
Primoris SRL, Consilier juridic
Textul hotararii este cel pe care vi l-am prezentat si care in opinia mea este Ok cf. Legii 31/1990 cu modf. si comp., doar ca referenta nu m-a lasat sa solicit dizolvarea si lichidarea in acelasi timp cum era in hotarare ci doar dizolvarea,.Acum apare problema: legea 31/1990 spune art.233:" Dizolvarea societatii are ca efect deschiderea procedurii lichidarii", iar eu intreb: are cineva idee ce solicit acum astfel incat sa evit lichidatorul? Oare pot eu sa trec direct la etapa radierii?. regret ca n-am insistat in cererea mea pt. lichidare si cred ca ea n-a vrut pt. ca nu i s-a parut prea clar impartirea activelor intre asociati. Firma n-are nici datorii nici bani in cont fiecare asociat va primi teoretic valoarea partilor sociale depuse ca aport. Prin urmare hotararea publicata in MO este de dizolvare/lichidare dar eu nu am aprobata decat DIZOLVAREA...Deci????