Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Radiere societati comerciale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Radiere societati comerciale

Buna ziua, sunt "fericitul proprietar" a 2 societati comerciale care au hotarare judecatoreasca de dizolvare(in litigiu cu registrul comertului) si chiar doresc sa le radieze. Pentru una dintre ele hotararea a fost pronuntata in 2007 pentru a 2 a in 2009. Pana acum, nu s-a intamplat nimic, la registrul comertului apare ca pentru prima sc a fost numit un lichidator :O pentru care motiv nu stiu (societatile nu au datorii ba chiar aveau de recuperat TVA ) .....dar eu tot astept sa primesc hotararile de radiere.
D_S, utilizator
E complicata treaba. Daca a fost numit lichidator se va desfasura in instanta procedura insolventei.
Problema este ca de cele mai multe ori, lichidatorul formuleaza cerere de atragere a raspunderii administratorului, pentru a-l obliga sa raspunda cu bunurile proprietate personala, datoriile societatii.
Va analiza in concret din documentele pe care i le veti da care sunt datoriile.
Va multumesc pentru raspuns, lichidatorul a fost numit in 2007 !!!! referitor la raspundere ....societatea nu avea datorii la stat ( statul avea sa returneze societatii tva de peste 10.000 ron) si la niciun furnizor. Intrebarea este cum sa "SCAP" si sa fie radiate de reg. com. ?! Multumesc anticipat