Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Citatie catre firma pentru dizolvare, help pls!
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Citatie catre firma pentru dizolvare, help pls!

Buna ziua,
Am primit pe 28 o citatie catre firma pe care o detin pentru .. din cate am inteles eu .. nu am depus situatiile anuale aferente anilor 2005,2006,2007
firma nu am folosit-o niciodata si regret ca am asa ceva ... ce pot face ? sunt chemat in judecata pentru asa ceva in citatie spune: "Consideram ca, in cazul in care SC .. depune la /oficiul reg. com de pe langa trib bucuresti, pana la dezbaterea fondului principii, situatiile fin anuale aferente anilor 2005,2006,2007, actiunea noastra ramane fara obiect."
pe 22 trebuie sa ma prezint la tribunal ..

avand in vedere ca nu am avut niciodata activitate si nici nu intentionam.... eu asta as fi dorit sa fac anul acesta, sa o radiez, nu asa ce-i drept,... radierea firmei mele in instanta ma va afecta cu ceva ? amenda .. dosar penal ?

pot sa o las asa fara sa mai depun actele si sa nu ma prezint la proces si totul va fi ok ?

inca un lucru , cateva persoane mi-au spus ca voi fi obligat sa suport cheltuielile de judecata, in cazul radierii. aproximativ la cat pot ajunge aceste cheltuieli
Mario2010, utilizator
Daca asta intentionati sa faceti cu firma, atunci e inutil sa mai depuneti situatiile financiare.
Frumusetea este cum de nu v-au amendat cei de la Administratie pana la acest moment.
Dizolvarea firmei intervine ca urmare a nedepunerii situatiilor financiare sau a declaratiei ca nu desfasurati activitate, iar asta nu este infractiune ci contraventie, care, potrivit legii soc.com.sunt sanctionate cu dizolvarea societatii.(abia dupa pronuntarea dizolvarii societatea va fi radiata si asta daca nu aveti datorii ).
Relativ la cheltuieli...oricum o dati tot nu scapati de ele, ca o radiati dvs. sau ca o radiaza tribunalul.
avocat_eva_carbunaru a scris:

Daca asta intentionati sa faceti cu firma, atunci e inutil sa mai depuneti situatiile financiare.
Frumusetea este cum de nu v-au amendat cei de la Administratie pana la acest moment.
Dizolvarea firmei intervine ca urmare a nedepunerii situatiilor financiare sau a declaratiei ca nu desfasurati activitate, iar asta nu este infractiune ci contraventie, care, potrivit legii soc.com.sunt sanctionate cu dizolvarea societatii.(abia dupa pronuntarea dizolvarii societatea va fi radiata si asta daca nu aveti datorii ).
Relativ la cheltuieli...oricum o dati tot nu scapati de ele, ca o radiati dvs. sau ca o radiaza tribunalul.

ok atunci nu voi mai depune nici un act .. sunt curios cat ar putea sa coste toate minunatia asta ..
avand in vedere ca nu a-ti depus la termenul legal a declaratiile obligtorii exista ordonanta in acest sens care spune" pentru nedepunerea la termen a declaratiilor, societatea va fi dizolvata din oficiu de catre MFP " in colaborare cu Registrul Comertului.

Radierea pp. procedura care se aplica debitorului in vederea lichidarii averii acestuia pentru acoperirea datoriilor, fiind urmata de radierea debitorului de la registrul comertului in care este inmatriculat.

i taxe in jur de 500-600 lei cca.
Daca in trei luni de la data ramanerii definitive ai hotararii de dizolvare nu formuleaza nimeni cerere de deschidere a procedurii prev. Lg.85/2006, atunci societatea este radiata din oficiu.
Intrarea in faliment se face doar daca societatea are datorii, si inauntrul acestui termen de 3 luni.
daca nu am facut absolut nimic cu firma niciodata , datorii nu au de unde sa fie , deci intr-un fel tot raul spre bine , voi plati oricum radierea dar .. radierea o va face "MFP in colaborare cu Registrul Comertului" si nu eu ..