Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale datorii la buget
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

datorii la buget

In registrul comertului societatea apare dizolvata,deci sa inteleg ca cei de la Finante nu au castigat recursul?
Daca societatea este dizolvata din 2005 se mai calculeaza penalizari si dobanzi sau voi achita doar suma restanta la data dizolvarii?
Multumesc!
da se calculeaza dobanzi si penalitati.e normal, ca la banca
Daca societatea e radiata nu mai aveti ce plati. Atentie dizolvarea nu este acelas lucru cu radierea, dar din cate spuneti cred ca este radiata si in acest caz nu aveti nimic de platit.
dizolvarea nu cred ca intrerupe curgerea penalitatilor si dobanzilor aferentre creantelor bugetare restante.
numai declararea insolventei suspenda aceste accesorii.
ar fi bine sa numiti un lichidator (sau sa solicitati registrului comertului numirea unui lichidator, pentru ca am impresia ca dupa dizolvare nu mai puteti face dvs numirea acestuia) si sa incercati sa achitati in cel mai scurt timp datoriile bugetare, intrucat penalitatile si dobanzile se acumuleaza intr-un ritm foarte rapid.
daca nu puteti achita aceste dobanzi, solicitati registrului comertului numirea unui lichidator si apoi solicitati lichidatorului sa introduca cerere de faliment.
Daca procedura este inceputa de reg. com. e mai bine sa -i lasati in pace, o sa numeasca un lichidator care va face un bilant de lichidare din care reeese datoriile catre stat si cu asta basta, chiar daca va cere raspunderea personala a administratorului nu au mari sanse.