Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale dizolvare societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

dizolvare societate

Buna seara,
am o societate la care nu am mai depus nimic de 2 ani deoarece am plecata din tara,societatea are un teren si o cladire proprietate,acum am intrat pe portalul tribunalulu si am vazut ca exista un proces cu ORC pentru dizolvare societate,eu acum ce ar trebui sa fac sa nu pierd cladirea? unde ar trebui sa ma duc mai intai?

Multumesc mult!
Incercati sa depuneti situatia financiara pentru anul 2008(banuiesc ca pentru asta a fost data societatea in judecata) si o intampinare la tribunal la care sa atasati dovada depunerii situatiei financiare. Depinde si ce planuri de viitor aveti cu societatea...daca doriti sa o pastrati dupa proces depuneti o suspendare a activitatii acesteia pentru trei ani sau daca doriti sa o radiati initiati procedura in baza art. 235 din legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale. In orice caz va sfatuiesc ca in demersurile dvs. sa solicitati serviciile unui avocat.
sad a scris:

Incercati sa depuneti situatia financiara pentru anul 2008(banuiesc ca pentru asta a fost data societatea in judecata) si o intampinare la tribunal la care sa atasati dovada depunerii situatiei financiare. Depinde si ce planuri de viitor aveti cu societatea...daca doriti sa o pastrati dupa proces depuneti o suspendare a activitatii acesteia pentru trei ani sau daca doriti sa o radiati initiati procedura in baza art. 235 din legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale. In orice caz va sfatuiesc ca in demersurile dvs. sa solicitati serviciile unui avocat.

vad pe site ca ORC a dispus dizolvarea in sept 2009.......mai pot face ce-mi spuneti dvs? oare mai pot plati impozitul pe cladire si teren (am restanta 2 ani) oare trebuie sa mai platesc si forfetarul?
si..va rog sa-mi spuneti ..de unde sa incep,pur si simplu maine dimineata nu stiu incotro sa ma indrept.

Multumesc mult
va rogggg ,poate sa-mi raspunda cineva????????
unde sa merg maine? la tribunal?la ORC?ce sa fac ,deoarece eu nu mai locuiesc la adresa sediului social si noul proprietar nu-mi raspunde la tel sa intreb daca am primit ceva plicuri acolo......
Intru-cat aveti un patrimoniu destul de consistent, in primul rand platiti-va impozitul pe cladire si teren, inclusiv dobanzile si penalitatile aferente.
Apoi platiti si celelalte obligatii la stat (impozitul minim, sau forfetar sau altele), le aflati de la finante.
Apoi platiti si celelalte datorii, daca mai aveti.
Acceptati dizolvarea, cu preluarea eventual a taxelor de judecata.
Lichidarea societatii o puteti face si singur fara lichidator.
cred ca alte datorii nu mai am...nu am functionat niciodata....dar cred cam forfrtar deoarece aveam punct de lucru deschis.

multumesc mult