Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... lichidare vs. suspendare
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

lichidare vs. suspendare

Buna ziua!
Am o societate comerciala, un SRL, si as dori sa stiu cum e mai bine, daca o lichidez sau daca o suspend pe termen limitat. Mentionez ca firma e cu datorii la bugetul de stat. De asemenea m-ar interesa ce s-ar intampla daca firma nu isi poate plati furnizorii din lipsa de numerar?
Julianne, utilizator
Buna ziua. Daca vreti ca societatea dv sa fie radiata, solicitati deschiderea procedurii insolventei, iar institutiile bugetare se vor inscrie la masa credala pentru recuperarea creantelor. Aceasta procedura este dezavantajoasa oarecum pentru dv. pentru ca exista posibilitatea raspunderii dv. patrimoniale in cazul in care lichidatorul ajunge la concluzia ca dv. sunteti culpabil de starea de insolventa a societatii. In acest sens cititi art. 138 din Legea 85/2006.
Daca doriti suspendarea, dupa trecerea termenului de suspendare va veti gasi in aceeasi situatie ca si in momentul actual, in sensul ca debitele care le inresgistrati vor exista si la acel moment.
Carmen Chitu, Avocat
In cazul dizolvarii si numirii unui lichidator nu se mai calculeaza accesorii (dobanzi penalizari)
In cazul suspendarii - singurul avantaj este ca nu se mai calculeaza impozitul minim in rest ....
Multumesc pentru raspunsuri. Mai am o intrebare, ce se poate intampla daca firma pe care o am cu datorii la stat, nu-si poate plati furnizorii. Daca furnizorii da firma in judecata, care sunt consecintele?
In cazul in care creditorii va dau in judecata pentru recuperarea creantelor obtin o hotarare judecatoreasca pe care o pun in executare silita. Daca unul dintre creditori are o creanta de minim 30000 lei pot solicita deschiderea procedurii insolventei.