Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolventa

Am o societate comerciala in insolventa.Intrebare:
1. In ce ordine se sting datoriile(banca, buget stat, furnizori)
2. Ce se intampla cu bunurile personale ale asociatului (a girat cu ele la banca pt.imprumut)
3. Ce se intampla cu bunurile celor care au girat pentru aceasta societate.
4. Daca aveti amabilitatea as dori intreg "filmul" insolventei...nu stiu nimic...

Multumesc mult

Corina Maran
1. In ce ordine se sting datoriile(banca, buget stat, furnizori)

- cheltuieli de procedura
- creante garantate
- creante salariale
- creante bugetare
- chirografare
2. Ce se intampla cu bunurile personale ale asociatului (a girat cu ele la banca pt.imprumut)

daca banca nu isi recupereaza creditul in procedura insolventei se va indrepta asupra girantilor
3. Ce se intampla cu bunurile celor care au girat pentru aceasta societate.

nu inteleg intrebarea ?? societatea i-a imprumutat pe asociati si acestia au girat cu bunuri ??
Rude ale patronului au girat la banca cu imobile pentru imprumut bancar societate.

Multumesc
raspunsul este la punctul 2
daca banca nu isi recupereaza creditul in procedura insolventei se va indrepta asupra girantilor
Da, da. Multumesc
Furnizorii se pot indrepta asupra bunurilor personale ale patronului?
ContSters167247, utilizator
Daca cineva formuleaza si bineinteles instanta admite o cerere intemeiata pe art 138 din lege 85/2006