avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 399 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolventa

Am o societate comerciala in insolventa.Intrebare:
1. In ce ordine se sting datoriile(banca, buget stat, furnizori)
2. Ce se intampla cu bunurile personale ale asociatului (a girat cu ele la banca pt.imprumut)
3. Ce se intampla cu bunurile celor care au girat pentru aceasta societate.
4. Daca aveti amabilitatea as dori intreg "filmul" insolventei...nu stiu nimic...

Multumesc mult

Corina Maran
Cel mai recent răspuns: ContSters167247 , utilizator 08:02, 19 Octombrie 2010
1. In ce ordine se sting datoriile(banca, buget stat, furnizori)

- cheltuieli de procedura
- creante garantate
- creante salariale
- creante bugetare
- chirografare
2. Ce se intampla cu bunurile personale ale asociatului (a girat cu ele la banca pt.imprumut)

daca banca nu isi recupereaza creditul in procedura insolventei se va indrepta asupra girantilor
3. Ce se intampla cu bunurile celor care au girat pentru aceasta societate.

nu inteleg intrebarea ?? societatea i-a imprumutat pe asociati si acestia au girat cu bunuri ??
Rude ale patronului au girat la banca cu imobile pentru imprumut bancar societate.

Multumesc
raspunsul este la punctul 2
daca banca nu isi recupereaza creditul in procedura insolventei se va indrepta asupra girantilor
Da, da. Multumesc
Furnizorii se pot indrepta asupra bunurilor personale ale patronului?
Ultima modificare: Marți, 12 Octombrie 2010
ContSters167247, utilizator
Daca cineva formuleaza si bineinteles instanta admite o cerere intemeiata pe art 138 din lege 85/2006

Alte discuții în legătură

Vanzare bunuri de catre lichidator ellutza ellutza suntem o societate in insolventa, avem un credit la o banca din romania pe care l-am girat cu un pamant ,si am semnat si un contract de fidejusiune si pemtru ... (vezi toată discuția)
Proprire cont giranti anamaria30 anamaria30 buna seara!am un credit luat de la o banca,iar ca ipoteca am pus gaj apartamentul parintilor.in cele din urma am ajuns la executare,dar au pus proprire si pe ... (vezi toată discuția)
Cererea insolventei de catre mfp ContSters94259 ContSters94259 Societatea mea are datorii de 220 mil vechi la stat.Finantele au spus ca nu pot trece eu firma in insolventa deoarece am depasit ceva plafon...dar finantele ... (vezi toată discuția)