avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1713 soluții astăzi
Forum Activitate Florinn92

Activitate Florinn92

Răspuns la discuția Dosar penal alcoolemie
Multumesc frumos . Inca ceva , dupa 6 luni de la achitarea amenzii penale o sa mi primesc permisu fara a da din nou sala si traseul ? Sau trebuie sa imi fac din nou dosar si sa dau examen ?
buna ziua , azi am primit si eu sentinta si va rog sa mi spuneti daca imi pot recupera in 6 luni de zile permisu daca achit amenda penala . (am si incheiat un acord de recunoastere a vinovatiei si a fost admis) multumesc anticipat .
In baza art.336 alin.1 teza I Cod penal cu apl. art61 alin.1 si 2 cod penal rap.la art.61 al.4 lit.c Cod penal condamna pe inculpatu ........ la pedeapsta amenzii penale in cuantum de 3000 lei , echivalent a 200 zile - amenda inmultit cu 15 lei corespunzatoare unei amenzi penala , pentru savarsirea infractiunii de conducere a unui autovehicul sub influenta alcoolului sau a altor substante.
Pune in vedere inculpatului prevederile art.63 Cod penal potrivit carora in cazul sustragerii cu rea credinta de la executarea amenzii penale , insntanta va inlocui aceasta pedeapsa cu pedeapsa inchisorii.
In baza art.66 alin.1 lit.i Cod penal rap.la art.67 alin.1 Cod penal aplica inculpatului pedeapsa complementara a interzicerii dreptului de a conduce un autovehicul pe o perioada de 1 an incepand cu data ramanerii definitive a prezentei hotarari . (pe 29 ianuarie 2015 am primit hotararea)