avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1977 soluții astăzi
Forum Activitate adysss

Activitate adysss

Asta am de gand sa fac,intrebarea mea este daca mai poate sa execute silit masina daca am act de vanzare cumparare?
Buna ziua,
Primaria vrea sa ma execute silit pt impozite de 3000 Lei.Le-am spus ca vreau sa platesc,dar lunar,cate 300 de lei.Am si facut o plata de 300 e lei,urmand ca la sfarsitul lunii sa mai platesc inca 300.Nu sunt angajat cu carte de munca si singurul bun pe care il am este o masina.Daca fac un act de vanzare-cumparare cu un cumparator,fara sa o scot de la impozit,mai poate sa imi execute silit bunul?
Prin asta as vrea sa trag de tim pana la sfarsitul anului,cand as termina de platit impozitul.
Imi puteti da cateva detalii de ce nu se poate nici la 1,nici la 2 ?
Intreb asta deoarece la cazul 1,cumparatorul poate achita timbrul de mediu ca sa inscrie masina,iar dupa ce a inscris-o poate cere in instanta banii inapoi,pe care ii si primeste dupa cum am vazut cazuri.De ce nu s-ar putea rezolva si inainte de inscriere a masinii ?
La cazul 2,daca au calculat impozitul pana in prezent dupa o formula care trebuia aplicata pana la sfarsitul lui 2011,nu este o greseala care poate fi rezolvata ?
Buna ziua,
Povestea e cam asa:
1.
Am o masina cu motor de 2200 cm3 pe care am cumparat-o in 2009.A fost adusa din Germania si inscrisa in Romania in noiembrie 2006.Primul propietar din Romania a platit taxele de atunci pentru a inscrie masina.In martie 2013 a intrat in vigoare OUG 9/2013.Din motive nefericite,vreau sa vand masina iar timbrul de mediu pt ea este de aproximativ 2800 euro,aproape cat valoarea ei iar in cazul asta nu pot sa o vand.Vreau sa dau statul in judecata pentru a putea vinde masina fara ca cel care o cumpara sa fie nevoit sa plateasca timbrul de mediu,in conditiile in care pentru masina s-au platit toate taxele la momentul inscrierii.Se poate ?

2.
In iulie 2010 a intrat in vigoare OUG 59/2010 in care s-a marit impozitul pt masinile de peste 2000 de cm3.Legea 88/2011 a stabilit ca OUG59/2010 sa fie valabil pana la 31 decembrie 2011.
Pot sa dau statul in judecata ca m-a impozitat din 2012 pana in anul curent dupa OUG 59/2010 si sa cer sa-mi recalculeze impozitul ?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri !