avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1321 soluții astăzi
Forum Activitate corneliadanciu

Activitate corneliadanciu

La moartea tatalui meu , dorind sa deschid taxa de succesiune , am aflat de existenta unui contract de vanzare cumparare incheiat intre parintii mei si fata surorii mele ( nepoata mea ) si as dori sa atac acest act in instanta pe motivul ca este un act de donatie mascat, motivand urmatoarele :
1.parintii mei pana la data decesului au locuit la aceea adresa desi au vandut casa si ma intreb de ce si ar vinde cineva casa neavand alta locuinta mai ales la o varsta inaintata ;
2.nu exista o clauza prin care cumparatorul se obliga sa i intretina sau sa nu i dea afara din casa ;
3.Nepoata mea nu dispunea la acea data de miljoace materiale pentru a cumpara casa si terenurile;
4.Observ ca in contractul de vanzare cumparare sunt trecute atat casa , cat si anexele gospodaresti si terenul intravilan ( adica tot ce era mai valoros ) la un pret mult mai mic decat valoarea reala a bunurilor ;
Intrebarea mea este daca am sansa sa aduc la masa succesorala, deschisa in urma parintilor mei , casa si terenurile intravilan .
Fac mentiune ca nici fratele meu nu a stiut de existenta acestui act desi locuia aproape de parintii mei . Desi nu pot sa fac dovada stiu ca parintii mei au fost cumva fortati de catre sora mea sa incheie acest. contract pentru a -si proteja propria fiica care provine dintr o relatie anterioara .
Ce ma sfatuiti sa fac in aceasta situatie si care ar fi calea legala de a rezolva situatia .
Va multumesc anticipat !