avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2016 soluții astăzi
Forum Activitate marianoprisan76

Activitate marianoprisan76

Răspuns la discuția Sporuri Revisal
freeelis a scris:

Nu cred asta, mai ales ca vede ca sunt operate in REVISAL.

Multumesc mult pt raspunsuri

Răspuns la discuția Sporuri Revisal
freeelis a scris:

Exact, m-am referit la sumele cand se intocmesc statele de plata.

Sunt de acord cu dvs ca nu exista instructiuni precise cu privire la REVISAL , insa munca suplimentara este platita salariatului prin adaugarea unui spor la salariu corespunzator duratei acesteia.

In Revisal , procentul introdus se va aplica la intreg salariul si nu numai la orele respective.



asa este, aveti dreptate. Este insa f greu sa modificam lunar sumele deoarece avem vreo 300 de salariati. Credeti ca la un eventual control cineva se va lega de faptul ca sunt introduse in procente sporurile?

Răspuns la discuția Sporuri Revisal
freeelis a scris:

Se pot introduce , insa eu sunt de pare sa se completeze doar in luna in care se acorda.


va referiti ca si suma cand se face statul de plata? De exemplu salariatii nostrii fac in fiecare luna ore suplimentare si lucreaza si sambete. De aceea noi am introdus la toti la angajare in procente sporurile. Din pacate nu este explicat concret nicaieri cum trebuie sa procedem corect si legal.
Răspuns la discuția Sporuri Revisal
freeelis a scris:

Nu este gresit ca l-ati operat in REVISAL.

Multumesc pentru raspunsul dvs rapid. Si inca o intrebare va rog....sporurile de week-end si ore suplimentare se pot introduce in revisal la angajarea salariatului in procente? Noi asa am facut pana acum, este ok? Am trecut 1% si 75% .

Răspuns la discuția Sporuri Revisal
Buna ziua.Uvem un spor de ore suplimentare care este trecut in revisal, dar nu si pe contract, este gresit? Daca da, il stergem din revisal? Multumesc.